Kangasmaskin pesu?
Voiko maskin myös liuottaa kloriitissa? Siis jos siltä tuntuu että pesu ei tunnu riittävän?
Kommentit (10)
Jos käsistä lähtee saippualla ja vedellä, niin eiköhän kankaistakin.
Märkänä mikroon, niin eiköhän pöpänderit delaa.
Mahdollinen virus kuolee kankaasta, kun sen antaa kuivaa (pihalla jos on tai vaikka pahvilaatikosssa tai pussissa). Sen jälkeen sen voi pestä vaikka saippuavedessä samalla tavalla kuin käsistäkin ja virus on vainaa 20 sekunnin jälkeen. Tai voi kerätä useita kangasmaskeja ja pestä ne sitten pesukoneessa muun pyykin mukana 60 astetta on hyvä.
Voihan siitä pesusta tehdä elämää isommankin ongelman. Muistathan pestä ja liottaa kloriitissa myös hiuksesi ja vaatteesi, joissa olit ulkona virushyökkäyksen kohteena.
Mahdolliset bakteerit kangasmaskissa ovat todennäköisesti omasta suustasi ja nenästäsi tulleita, ne kuolevat sitten kyllä keittämällä maski teevesikattilassa ja kloriitissa.
Nuo keittämiset olivat niitä STM:n kauhisteluja, joilla saatiin ihmisparat pelkäämään, että maskit ryhtyvät elämään koronalinkoina ja ihmisparat kuolevat sukupuuttoon, jos uskaltavat maskeja käyttää.
Kangasmaskin saa puhtaaksi pesemällä muun pyykin joukossa pesukoneessa. Kun maskin vielä silittää kuumalla raudalla, niin pöpöt varmasti kuolevat.
Keitä kattilassa jos haluat olla aivan varma.
Käykö liottaminen putkimies Reiskassa.
Noudatan itse Euroopan tartuntatautiviraston (ECDC) pesuohjetta. Kangasmaskit pestään tavallisella pesuaineella 60 asteessa.
Lähde: https://www.ecdc.europa.eu/en/publications-data/infographic-using-face-…
Saippuahan on se, mikä tuhoaa viruksen. Samoin kuin pestessä käsiä siis.
WHOn ohje sanoo, että maski pestään kerran päivässä ja kuivataan huolellisesti kaikkien käyttökertojen välillä (samaa maskia saa siis käyttää päivän aikana useamman kerran, kunhan se kuivuu joka välissä). Keittää ei ole pakko.
Teen vekitetyt mukavat maskit itse vanhasta lakana- ja kauluspaitakankaasta. Pesen 60 C ja sen jälkeen silitän höyryllä. Kangas 100% puuvillaa ja tiheällä lankaluvulla ns perkaalipuuvillaa. Mietin vielä, että teenkö kaksi vaiko kolmikerroksisesta kankaasta. Laitan maskin yläosaan ehkä taskun, johon pujotan metallisen muotoiltavan nenäkappaleen, jonka voi poistaa pesujen ajaksi ja laittaa saippuapesun jälkeen maskista toiseen. Maskin oikea istuvuus on tärkeää. Lisäksi suojalasit suojaamaan silmien limakalvojen kautta tartunnalta. Päällikankaasta tulee tummempi tai kuviollinen paidasta ja sisempi saa olla vaaleaa yksiväristä entistä lakanaa. Näin ei vahingossa lapsikaan pue maskia likainen puoli sisäänpäin. Lisäksi muovipussi, joihin laittaa likaiset kesken päivän ja kangaspussi, jossa on puhtaita.
Onneksi olen säästänyt noin 20 miehen paitaa, joissa on vain kaulus ja hihansuut kuluneet. Ei tule niistä matonkuteita nyt.
Upota rounduppiin ennen käyttöä, se hoitaa kyllä kaiken haitallisen kasvuston.