Miksi minun alkaa tehdä vaan enemmän mieli seksiä ja viinaa, kun yritän syventyä Raamattuun ja uskoon?
Kommentit (9)
Hyvän ja pahan taistelu. Sua ei päästetä pois kuopasta taisteluitta.
Koeta jotain muuta uskontoa. Kenties esim. Vanuatulainen lastikultti jonka vapahtaja on John Frumm saisi sinut raitistumaan.
Kun joku eurooppalainen oli pilkallisesti kysynyt kuinka Vanuatulaiset ovat jaksaneet odottaa John Frummin tuloa jo kymmeniä vuosia, oli Vanuatulainen vastannut, että ovathan kristitytkin odottaaneet Jeesusta pari tuhatta vuotta.
Tuo liha ja henki sotii keskenään on ehkä vähän kapulakielisesti sanottu, mutta se on pohjimmiltaan ihan totta. Nykyaikaisemmin voisi ehkä sanoa että egoistinen minä ja sielu sotivat keskenään. Ego, "lihan mieli", kokee itselleen uhkaa hengellisistä asioista, ja kiihdyttää siksi haluja ja tarpeita sinussa.
Valitse uskonto joka rohkaisee viinan juontia ja seksin harrastusta.
Sielustasi taistellaan. Se on repivä tunne, tiedän. Rukoile rauhaa Jeesukselta.
Meikämanne
Liha sotii hengen asioita vastaan .