Nyt tuli lapselta itku: ei saa syödä viikkoon mitään maitoa sisältävää
Ei edes suklaata, juustoa, jogurttia, pullaa, leivän päällyste margariinia, jäätelöä...
Kyllä niitä maidon osasia onkin joka paikassa!
Kommentit (29)
eikä missään enää huomata ettei meillä käytetä maitoa. siis oikeasti, siihen tottuu hirmu nopeasti valkkaamaan ne oikeat ruoat ja sitä ei enää huomaa missään.
laitan tähän yhden esimerkkiruokapäivän joka sisältää mainitsemasi ruokatuotteet joita teillä ei nyt muka voi syödä
aamupala: paahtoleipää, keijumargariinia, kinkkua, soya vanukasta tai jogurttia (jota muuten haluaa myös meidän maidollinen muksu.)
lounas: makaroonia jauhelihakastikkeella, teen joko vesi tai kauramaito pohjaisen
tai sit vaihtoehtoisesti perunoita ja paistia, ei mitään kastiketta laitan keijunokareen perunaan
välipala: myllyn paras valmistaikinasta täysin maidotonta pullaa tai jotain muuta valmista maidotonta pullaa (esim fazerilla tosi monia) ja tummaa suklaata tai vaikka valmista soijakaakaota joka myös lasten lemppari... ja kun kerran mainitsit niin karamellisoija jätski on ihan hyvää, meidän maidollinenkin syö vain sitä.
iltapala: muroja mehukeitolla tai hedelmiä..
eli käytännössä voitte syödä ihan mitä vaan. kaikkia hedelmiä, vihanneksia ja juureksia. kaikki maitotuotteet esim kastikkeisiin, jogurtit, vanukkaat ym löytyy soija tai kauraversioina ja ovat sekä hyviä että terveellisiä, voitte syödä lihaa ja perunaa ja makaroonia ja riisiä niinkuin ennenkin, ainoastaan kastikkeeseen täytyy vaihtaa pohja-aines, nykyään ainakin jokatoinen valmispulla tai munkki on maidoton, kuten myös suurin osa karkeista... kaikkea aina pääsiäismunista joulukalentereihin löytyy maidottomina versioina. joten jos dieetti tulee pysyväksi niin veikkaan että puolen vuoden päästä syötte kaikki maidotonta eikä tunnu missään..
Hei, aluksi tosiaan tuntuu, että maitoa tai sen osasia on KAIKESSA. Mutta korvaavia tuotteita löytyy kuitenkin yllättävän kivasti. Kaupassa myydään riisi- ja kauramaitoa, joista varsinkin riisimaito maistuu monelle. Niitä on myös kaakaon- ja vaniljan makuisena. Samoin noiden maitojen tuotemerkeiltä löytyy vanukkaita ja jogurtteja. Myös soijapohjaisena löytyy. Kaura- ja riisi- ja soijapohjaisia jätskejä löytyy myös. Tsemppiä! Nyt se on vähän aikaa tuoteselosteiden lukua, mutta ihan kivasti niihin sitten harjaantuu, ja peruskorvaavat jutut löytyy aikas helposti. Margariineista vaikkapa sininen keiju on hyvä maidoton.
Jätskin voi korvata tofujäätelöllä ja vaniljana se on hyvää, lisäksi Pirkka sarjassa on pakkasessa mansikka- ja mangosorbettia jotka maistuu kaikille.
Sinä olet rajoittunut ostamaan vain tiettyjä tuotteita joihin olette tottuneet ja et käsitä (olet siirtänyt sen lapseenkin ???) että muitakin tuotteita löytyy.
Uusi katselukulma kauppojen valikoimiin ja lukemaan tuoteselosteita.
Vinkki että itsekin voi tehdä juttuja.
O´boy kaakaojuomajauheessa ei ole maitoa ja sen voi lisätä kaura tai soijamaitoon.
Ajattelepa sitä että paljon ihmisiä jotka ei nauti maitoa missään muodossa koskaan imeväisikänsä jälkeen.
Kookosmaito on hyvää ja makeaa ja sitä kannattaa hyödyntää.
Sam
Kannattaa ottaa edellisten kirjoittajien vinkit todesta. Ja kyllä nyt lapsi ilman pullaa ja jätskiä viikon pärjää. Onhan paljon sellaistakin herkkua, missä ei maitoa luontaisesti ole (karkit, sipsit, limsat jne., ) jos niitä tosiaan on pakko saada.
Ja tosiaan soija- ja kauramaidosta voi tehdä ihanaa kaakaota - itsekin käytän nimenomaan niitä nykyään. Ja Yosa käy maidottomasta "jugurtista". Omena-kaneli on oma suosikkini.
myllyn parhaalta löytyy hyvä maidoton valmispullataikina. vannon että lapsi ei huomaa eroa.
Myös vaaleansininen Flora on maidoton, samoin Sunnuntai laktoositon leivontamargariini.
meillä poika syö muroja mehukeiton kanssa. Mansikka mehukeitto on suosikki. Otan niitä oikeita sokerillisia lapsille ei light-versiota.
Monessa valmisruuassa on maitoa, mutta itse tekemällä saat helposti maidotonta.
Pirkka vehnäpulla on maidoton, mansikkahilloa ja vaahtoutuvaa kaurakermaa niin tulee hyvä laskiaispulla. NAM syötiin juuri viikonloppuna.
keijussa on kyl maitoa - tai siis piimää tai heraa tms.
Meillä tuo Keiju (siis sininen Keiju) on käytössä just tuon kuopuksen allergioiden vuoksi. Täytynee lukea taas kerran tuoteseloste, mutta luulen että puhut jostain muusta kuin sinisestä keijusta (niitä kai muitakin "värejä"?).
Maidotonta margariinia löytyy kaupasta. Jäätelöstä käy mehujäät, ja maidottomat jäätelöt. Melkein kaikesta löytyy maidoton versio. Ja kirjoititko viikosta, sehän on lyhyt aika. Mietipä jos pitäisi olla vaikka gluteenittomalla dieetillä.
Ei se maidoton ruokavalio mikään mahdoton ole, meilläkin on kaksi maitoallergikkoa ollut jo kaksi vuotta ilman maitotuotteita ja hyvin pärjätään. Meillä maitoallergia vielä iski niin myöhään, että tuskinpa menee edes ohi kuten imeväisikäisillä yleensä. Kuten edellisissä viesteissä jo olikin on maito helppo korvata ruokavaliossa. Korvikkeet ovat hiukan kalliimpia, mutta silti meillä tehdään nykyään koko perheen ruuat kauramaitoon. Hyvää tulee niin makaronilaatikoista kuin perunamuusseistakin ja varmaan on vielä terveellisempääkin! Lisäksi löytyy maidotonta ruokakermaa, vaniljakastiketta ja vispikermaa, joten edes synttärit ei ole ongelmana. Margariinia tosiaan on ainakin sininen keiju maidoton, jäätelöistä löytyy sekä paketista että tötterönä soija- ja kaurajäätelöä, myös jugurtteja on maidottomana ja samoin soijapohjaista juustonkorviketta löytyy niin edamin, mozzarellan kuin cheddarinkin makuisena (redwood cheezly). Pullat olen ain tehnyt veteen, samoin rieskat ja sellaisena niitä löytyy kaupastakin. Tarvittaessa suklaankin voi korvata tietyillä tummilla suklailla tai wienernougatilla, jossa ei ole maitoa. Tosin jos kyse on vain viikosta niin sen nyt luulisi selviävän ilman suklaatakin, ei meillä ainakaan suklaata viikoittain ostettu edes silloin kun oltiin maidollisia! Vielä kun saisi maidotonta smetanaa, ranskankermaa, rahkaa ja tuorejuustoa niin olisin ikionnellinen!
T: Lähes kokonaan maidoton perhe jo kahden vuoden ajan
ja tosiaan,en koe jääväni mitään ilman ja ihan mun takia meillä myös käyttää maidolliset usein maidottomia tuotteita!!
Mun 5v poika suorastaan vaatii usein soya-jugurtteja ja nalle kauramaitoa (vanilja tai kaakao makuina) ja sorbettijäätelöitä (Pirkka ja onks se papgallo tmv),sekä vielä soijajäättelä ja muistaakseni on myös riisimaitojäätelä Cittarissa...
Makaroonilaatikkoon tai muihin laatikoihin ei meillä edes kuulu maito ja muna ja kastikkeet tehdään useimmiten tomaattimurskapohjaisina!
joka sisältää belgialaista suklaata. Käy mullekin suklaan korvikkeesta. Leivän päälle tumman sinistä Keijua. Jäätelöistä parhaimpia on Oatlyn mansikka ja Tofun toffee ja suklaa, nam. Jogurteista itse myös löysin vasta Gogreenin pikkupurkit, joista eksoottiset hedelmät on tosi hyvää.
Portilta löytyy karjalanpiirakoita kahdenlaisia maidottomana. Valmispullia, keksejä ym. löytyy kaupasta, kun vain jaksaa lukea tuoteselostuksia. Äkkiä löytää niitä oikeita tuotteita.
Mutta lue tarkkaan kaikki tuoteselostukset! Maitoa on todellakin yllättävissä paikoissa. Mm. monissa hedelmäkarkeissa, täytelakuissa, joissakin tikkareissakin jopa. Monessa, jota ei koskaan uskoisi.
Viikko on lyhyt aika. Mutta jos allergia löytyy, niin alkaa todellinen opettelu.
Tampereella on jossakin kauppa, josta saa mm. maidotonta ranskankermaa, tuorejuustoja ym. Yritän kaivaa sen nimen tässä kohta.
Ja mehujäätelötkin kannattaa tarkistaa. Niissäkin on useassa maitoa!!
Samoin Ruohonjuuri nimisestä saa maidottomia tuotteita. Tuosta ekasta saa siis myös creme Fraicea myös.
Rahkan tilalla voit kokeilla pehmeää tofua eli silkentofua. Happoisuutta saat puristamalla joukkoon vähän sitruuna- tai limemehua.
Ingman valmistaa Tofuline creamy spread merkkistä tuorejuusto, makuina original ja vitlök & persilja.Itse pyysin lähikauppaani sitä tilaamaan jos mahdollista
Cittarit myy. Olisko 3 eri makua tjn
Täytyykin alkaa taas tutkia valikoimia tarkemmin niin saa lisää herkkuja tehtyä! Lasten puolesta on harmittanut kun en ole juhliin saanut tehtyä ihania tuorejuustokakkuja tai rahkaherkkuja, mutta nythän sekin onnistuu! Edellyttäen tietysti että kauppiaat ovat meillekin päin edes johonkin liikkeeseen tilanneet noita. Taitaa sitä itsekin pikkuhiljaa urautua ostamaan aina samasta paikasta samoja tuotteita ;) Muuten maidoton ruokavalio on ollut yllättävän helppoa kun alkuun pääsi, tosiaan pitää vaan olla tarkkana kun maitoproteiinia on lisätty mitä ihmeellisimpiin ruokiin ja herkkuihin.
kaurajogurttia, kaurajätskiä, margariineista esim. Becel on maidoton jne. jne.
Itse olin 5kk imetysdietillä (maidoton, munaton, viljaton) ja sain mielestäni syödä ihan riittävän monipuolisesti.