Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Siis TULEEKO SIIHEN KORONAAN IMMUNITEETTIA? Vai sairastuuko uudelleen?

Koronan sairastanut
20.07.2020 |

Maailmassa ei tunneta tapauksia, jossa koronataudista parantunut olisi olisi saanut uuden tartunnan. Immuniteetti on silti kysymysmerkki. Koronavirus jättää vereen jälkiä.

KORONATAUDIN AIHEUTTAMA VASTA-AINE
Se tiedetään, että osalle koronasta parantuneista syntyy vereen vasta-ainetta, joka voidaan todentaa vasta-ainetestillä. Valitettavasti tämä vasta-aine katoaa parissa kolmessa kuukaudessa.

KORONAVIRUKSEN AIHEUTTAMA T-SOLU
Ruotsalainen tutkimus paljasti, että lieväoireisilla ja oireettomilta koronavirukselle altistuneilla on koronan aikaansaamia T -soluja. Tällaisia löydöksiä on kaksinkertainen määrä vasta-ainelöydöksiin verrattuna. Tutkimuksessa tutkittiin verenluovuttajien verta, joista peräti 30% sisälsi koronaspesifisiä T-soluja.

Suomessa vasta-aineita ja korona-T-soluja ei löydy juuri keneltäkään, koska epidemia ei ole vielä alkanut täällä niin kuin Ruotsissa.

RISTI-IMMUNITEETTI
Aikaisemmin sairastettu toisen tyyppisen koronaviruksen aiheuttaman tauti (lievä hengitystieinfektio, ns. lastentaudit) voi suojata vakavalta koronataudilta. Tästä syystä korona ei tahdo tarttua pikkulapsiin tai oireet ovat lieviä.

Valitettavasti pandemian nostama hygieniataso on vähentänyt tätä hyödyllistä viruskylpyä ja näin risti-immuniteetin saa yhä harvempi.

EI-IMMUUNIT IHMISET
Nämä ihmiset eivät valitettavasti voi olla varmoja miten oma elimistö reagoi uuteen koronavirukseen. Osa selviää oireetta, osa menehtyy. Asia selviää vain saamalla tartunta.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
21.07.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ne itsehoitovalmisteet voivat myös viedä hengen. Toisaalla oli juttua tästä:

http://www.ilo.org/dyn/icsc/showcard.display?p_lang=fi&p_card_id=0094&p…

Vierailija
2/2 |
21.07.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei tule immuniteettia pitkäksi aikaa, useimmille ei ollenkaan.

Juurikin uutisoitiin israelilaisesta lääkäristä, joka on saanut sen uudelleen 3 kk päästä ja oli jo parantunut edellisestä. Tai vaihtoehto on, että siitä ei parannu koskaan, vaan virus jää elimistöön piilevänä ja aktivoituu välillä uudestaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kolme seitsemän