Voiko piparkakkutaikinasta tehdä muuta kuin pipareita?OV
Kommentit (7)
kaulita kaulitun korvapuustitaikinan päälle täytelevyksi, voi varmaan murustaa jäätelön sekaan - saisiko siitä vieläpä jonkin jäätelöön sopivan talvisen kastikkeenkin aikaiseksi lisäämällä jotain nestettä, vaikka glögiä?
eli
leikataan levystä suikaleita (ei siis kaulita)
taivutetaan ne hevosenkengän muotoiseksi
paistetaan
sulatetaan suklaata vesihauteessa
jäähtyneet hevosenkengät kastetaan
suklaaseen
..ja vaikka strösseleihin, jos haluaa...
Nämähän maistuvat siis myös piparille.
Siltähän ei voi välttyä, kun kyseessä on
kuitenkin piparitaikina.
Se kalastusidea oli siinä tapauksessa
aika hyvä. Jos kala sitten paremmin
maistuisi :)
Nyt on muistikatkos, enkä millään muista, minkä nimisiä ne kaupasta saatavat jätskit on, missä on jäätelö kahden keksilevyn välissä... joka tapauksessa samantapaisia voi tehdä itse.
Paista piparkakkulevystä neliöitä (helpoin tehdä ne saman kokoisiksi, kuin litran jätskipaketin pääty). Leikkaa jätskistä sentin viipale ja laita kahden piparkakkuneliön väliin. Pakasta tai syö heti.
Taikinaa voi myös rullata kaulitun pullataikinalevyn väliin.
kermaa, kananmunan keltuaisia, tomusokeria ja piparkakun muruja. Taikinanhan voi paistaa levynä ja siitä murustaa.
Tyhmä kysymys varmaan, mutta jäi tosiaan joulusta yksi paketti tuonne pakkaseen ja nuo perinteiset piparkakut tulevat kaikilta kyllä jo korvista pihalle, eikä muutenkaan nyt ihan sovi vuodenaikaan. Voisiko tuosta taikinasta siis tehdä mitään muuta? :)