Ex-mies kiusaa mua! Muuttaa 400 km päähän ja meillä lapsi vuoroviikoin
Mies sanoi muuttavansa 400 km päähän! Jos mä haluan lasta saada kotiin niin mun pitää hakea ja ajaa kotiin ja palauttaa ja ajaa takaisin kotiin. Mä en tiedä mitä teen ja saako mies tehdä noin? Entä lapsen koulu? Otanko yhteyttä lastenvalvojaan? Tää pitää mut niin hermona. Enhän mä voi ajaa noin pitkää matkaa monta kertaa viikossa. Lapselle älyttömän rankkaa!
Kommentit (36)
Miten niin sun pitää palauttaa? Jos haluat lapsen vuoroviikolla luoksesi, niin haet sen. Sama sääntö molemmille. Sinä haet miehen luota mukulan kotiisi, ja mies hakee sinun luotasi mukulan kotiinsa.
Tyypillinen nainen oot. Ei mitään logiikkaa, ja vielä vähemmän neuvottelutaitoja. Pelkkää "ääää mun lapsi!" hysteriaa.
Ei se voi tehdä noin! Otat sossuihin yhteyttä!
Hienon isän olet lapsellesi valinnut.
Vierailija kirjoitti:
Ei se voi tehdä noin! Otat sossuihin yhteyttä!
Miten "sossut" voi estää aikuista miestä muuttamasta?
Kulut puoliksi. Joko puoliväliin tai se joka ottaa lapsen luokseen, hakee. Mutta kouluikäisen lapsen kanssa tuollainen ei toimi ja jos ei ole kouluiässä nyt pian on. Lapsen pitää saada käydä yhtä koulua.
Tyhmien ei pitäisi lisääntyä ollenkaan.
Ex nainen siis haluaa päättää missä ex mies saa asua ja missä ei.
Mies saa muuttaa, mutta eihän lapsi voi olla eri koulussa eri kunnassa joka toinen viikko, haloo ihminen, jotain järkeä näihin. Vaikka voisi olla, eihän sellaiseen pitäisi suostua, jotain ryhtiä ja pidä lapsesi puolta. Sopimus tietysti täytyy muuttua joksikin, jopa joka toinen viikonloppu on tosi rankka lapselle jos yli 5h autossa tai yksin junassa joka toinen viikonloppu. Siihen vaan ei pidä suostua lapsen edun vuoksi. Isä voi tulla sitten hotelliin vaikka joka toinen omista viikonlopuistaan, niin lapsi matkustaa kerran kuussa.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Ei se voi tehdä noin! Otat sossuihin yhteyttä!
Miten "sossut" voi estää aikuista miestä muuttamasta?
Ei voi estää muuttamasta, mutta vuoroviikot tietenkin muutetaan. Mies sitten ihan itse päättää luopua vuoroviikoista ja ryhtyy viikonloppuisäksi.
Nytkö on miehen vuoro kiusata? Itse muuttaisin 601 km:n päähän.
Vierailija kirjoitti:
Ex nainen siis haluaa päättää missä ex mies saa asua ja missä ei.
Ei sillä ole väliä vaikka asuisi Australiassa, mutta viikko-viikkosysteemiä silloin ei voi pitää.
Tämän takia aina sanotaan, että viikko-viikko systeemi voi toimia jos vanhemmat toimii yhteistyössä. Tässä selvästi ei toimi koska ei ajatella lasta nyt tuossa. Ei sellaisessa systeemissä muuteta 400 km tai edes 50 km päähän, vaan sitten systeemiä muutetaan.
Minkä ikäinen lapsi kyseessä? Onko yhteishuoltajuus?
Ihan vain sinun kiusaksesi muuttaa.
Oletko päättänyt minkä värisiä sukkia ex saa pitää
Se on sun ex. Sillä mitä mieltä sinä olet hänen asuipaikastaan ei ole enää relevanttia.
Minun muistaakseni lastensuojelulaki nimenomaan kieltää muuttamasta noin kauas.
https://www.minilex.fi/a/lapsen-tapaamisoikeus-ja-v%C3%A4limatka
Pitäkää nyt hyvät naiset lastenne puolta. Ensiksikin mies voi muuttaa, mutta hänestä tulee sitten etäisä. Lapsen ei pidä joutua muuttamaan tuon takia tutusta kuumista ja kodista, jos joku nyt ajatteli että isästä tulisi lähivanhempi.
Ja äidit on lähivanhempia ihan syystä, miehillä tyypillisempää ajatella ensin itseään. En sano että kaikilla, mutta tyypillisempää.
Aikooko muksu kulkea 400km koulumatkan tulevaisuudessa?
Mattilanori kirjoitti:
Minun muistaakseni lastensuojelulaki nimenomaan kieltää muuttamasta noin kauas.
https://www.minilex.fi/a/lapsen-tapaamisoikeus-ja-v%C3%A4limatka
Ei kiellä. Kyllä muuttaa saa. Huoltajuus jutut vaan muuttuu toisiksi.
Mies saa tehdä mitä haluaa, mutta silloin vuoroviikko systeemi ei toimi