Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Omatoimimatka Italiaan tai Espanjaan lasten kanssa. Vinkkejä minne päin kannattaa mennä!

Vierailija
27.01.2009 |

.

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
07.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siellä on ihan kivoja pieniä hotelleja ja maalaistaloja, jotka majoittaa. Itse oltiin pienellä maalaistilalla lähellä gardaa. Vuokrattiin auto että päästiin liikkumaan. Lähinnä yksin liikuin GBS:n turvin lasten kanssa, kun mies oli töissä. Pikkuteitä pitkin pääsee hyvin liikkumaan ilman moottoriteitä tietulleja. lentokentältä lähtiessä ja palatessa tietysti piti moottoritietä ajaa, mutta meillä oli ilta/yö lennot niin ei ollut ruuhkaa vaikka ihan hurjaa (150km/h) on oikeastaan pakko ajaa että pysyy muiden mukana. Rekoilla on onneksi omat kaistansa. Ilman GBS:sää on turha kuvitella suunnistavansa mihinkään noilla pienillä, sokkeloisilla teillä... mutta maisemat olivat upeat!



Tekemistä lapsille ei paljon ollut, mutta meidän lapset (molemmat silloin alle 2) viihtyivät hyvin maatilan eläimiä paimentaen. Lähinnä tuo oli shoppailu reissu. Outlet village on käymisen arvoinen paikka... siellä toki oli kiva leikkialue lapsillekin.

Vierailija
2/9 |
07.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Muutama kommentti. Kannattaa muistaa että Gardan rannat ovat pientäkiveä, eli uimakengät on ainakin lapsille aika must. Bergamossa on kiva eläintarha. Itse tykätään lomailla hiekkarantakohteissa jotka alkavan Genovan alapuolelta. Genovasta pääsee myös n. 10 tunnissa autolautalla Sardiniaan. Nähtävää ja koettavaa on yllin kyllin ympäri Italiaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
07.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

löytyy aika alhaalta, harmillista, kun tuolta ei pysty linkittämään suoraan kyseiseen kirjoitukseen, vaan joutuu rullaamaan kaikki kyseisen kirjoituksen jälkeen ilmestyneet kirjoitukset läpi..



http://vauva.mederra.com/mblog/blog.php?b=138

Vierailija
4/9 |
07.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

...ja kyllä me vain siellä ilman GBS:ää todella hyvin pärjättiin! Kartta käteen ja menox ja lisäx opasteetkin olivat yllättävän hyvät! Kapeat tiet siellä on ja vauhti melko hurjaa, mutta kaikkeen tottuu ;)

Vierailija
5/9 |
27.01.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Entä koska olette lähdössä? Millä porukalla, kuinka pitkäksi aikaa, mikä budjetti?



Espanjassa (varmaan Italiassakin) on niin erilaisia paikkoja, että olis kiva tietää toiveistanne ennen kuin suosittelen paikkoja.

Vierailija
6/9 |
27.01.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

viime kesänä Milanoon ja vuokrattiin auto ja ajettiin rannikkoa Italiasta Ranskaan. Ei oltu varattu mitään etukäteen, otettiin hotellit paikan päältä. Joissakin paikoissa oltiin vain yksi yö, toisissa pidempään. Oli aika ihanaa, mutta rahaa saa sillä alueella kulumaan tietysti aika lailla. Monipuoliset mahdollisuudet, taidemuseoita piisaa, rantakaupungeissa on aika keskeisellä paikalla rantabulevardilla lapsille leikkipaikka, karuselleja ja muuta sellaista. Nizzan keskustassa oli mahtava pomppulinna- ja trampoliinialue, Monacon lähellä on kiva eläintarha ja erityisesti Italian puolelta taas löytyy aivan mahtavia rantoja.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
27.01.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pääseekö siellä ns. pikkuteitä mihinkään, vaan joutuuko välttämättä ajamaan moottoriteillä?

Vierailija
8/9 |
27.01.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ryanairilla. Myös Helsinki-Rooma välille voi löytyä edullisia lentoja. Kato Interhomen loma-asunnot, siellä on runsas tarjonta sekä Italiaan että Espanjaan. Mikäli meinaatte vuokrata autoan, mikä tahansa keski- tai pohjois-Italian alueella oleva majoituspaikka on hyvä, kiertelemistä riittää viikoiksi. Itse olemme menossa ensi kesänä juuri tre-bergamo, vuokra-auto 1,5 viikoksi ja majoitumme lähellä Gardajärveä loma-asunnossa (2 perhettä lähtee matkaan). Gardan alueella hinnat ovat huomattavasti kalliimpia, nyt järvelle on matkaa 50 km. Kattele kohteita sillä silmällä, mitä aiotte perheen kanssa yhdessä tehdä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
27.01.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja talo tms. vuokralle kaupungin eteläpuolisilta rannoilta. Esim. Salou, Tarragona, Sitges (huom: Sitgesiin ei kannata mennä jos pelkää homopariskuntia). Saloussa on valtava Port Aventuran huvipuisto.

Taloja voi etsiä esim. homeaway.fi, homelidays.com, rentavista.fi.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi viisi kahdeksan