Mummi laittaa suopursuja löyly eteen. Eikö ne ole myrkyllisiä
Kommentit (10)
Ei oo. Löyly vedessä. Mut elä syö.
Entisaikojen ihmiset on olleet kyllä mestareita löytämään keinot saada itsensä sekasin...
Huurustuuhan se kuumassa vedessä kai? Ja höyryt hengitykseen.
On se syötynä. Sisältää myrkyllisiä keskushermostoon vaikuttavia terpeenejä, jotka saattavat aiheuttaa päänsärkyä, pahoinvointia ja tajuttomuutta. Sisäisesti käytettynä suopursu voi ärsyttää myös voimakkaasti ruuansulatuskanavaa.
Jos mummi on ikänsä laittanu löylyveteen suopursuja niin eipä se taida haitaksi löylyvedessä olla.
Kirjoitus- ja yhdyssanavirheet ovat paljon pahempaa myrkkyä kun löyly ete.
Eikö menneinä aikoina oluessa käytetty suopursua humalan asemesta? Voi toki olla silti myrkyllistä, tuli vain mieleen.
Rähinälöylyt tiedossa.
"Suopursua on käytetty ennen sekä lemmenyrttinä että lääkkeenä, mutta nykytietämyksen mukaan se on erittäin myrkyllinen. Liika käyttö aiheuttaa ensin ärtyisyyttä sitten apatiaa. Kaikki suopursun osat sisältävät hermomyrkkyä. Ulkoisesti suopurspukeitosta on käytetty reuman ja kolotusten hoitoon. Suopursua on käytetty ehkäisemään tarttuvien tautien leviämistä levittämällä niitä on levitelty lattialle. Kasvin sisältämät eteeriset öljyt ovat antibakteerisia." https://suomenluonto.fi/uutiset/viikon-laji-suopursu/
Aika paljon saa löylytellä että tulee ongelmia. Moni kasvialkaloidi lisäksi tuhoutuu kuumassa, eli vaikutus on lievempi kuin suopursua syödessä.
Syömme koko ajan isoina annoksina myrkyllisiä asioita. Esim. mausteiden ihana maku tulee usein aineista, joita kasvi käyttää hyönteisiä ja muita kasvinsyöjiä vastaan puolustautumiseen.
Pitääpä itsekin ruveta käyttämään suopursua saunassa. Tykkään sen tuoksusta tosi paljon ja tuon aina kimpun mökin terassille.
Löylyveteen siis 🙄