Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Olenko jo pilannut lapseni kasvatuksen?

Vierailija
07.02.2009 |

Tuli vaan mieleen tuosta toisesta ketjusta jossa julistettiin että:



1. Kyllä minä vaan alusta alkaen ole tehnyt selväksi lapsille että minä luen aina aamulla rauhassa lehden ja syön aamiaisen ja näin toimitaan.

2. Lapset nukkuvat tunnin päiväunet ja jos eivät nuku niin ovat sitten lepäilemässä huoneessaan.

3. jne jne



Kun minulla on 7,5kk ikäinen lapsi ja en edes muista milloin olisin Hesarin lukenut rauhassa. Lapsi herää klo 6 joten voisin tietty herätä klo 5:30 mutta eipä innosta...No oma syy tietenkin - miksen herää. Ja ei se vauva ymmärrä että "äiti nyt syö aamiaista" - hän haluaa huomiota kokoajan aamusella. Jos ei saa niin huutaa. Samoin jos laitan lapsen päiväunille niin ne kestävät ehkä 30min (3 kertaa päivässä). Ei mitään mahdollisuutta että laittaisin vaan lapsen pinnikseen nukkumaan tunniksi ja "jos ei nuku niin lepäilee sitten rauhassa".



Joten kysyisinkin nyt: mikä on alusta alkaen? Ovatko nämä äidit kärjistetysti siitä alkaen kun lapsi on synnäriltä kotiin tuotu tehneet selväksi lapselle että "minä syön aina rauhassa aamiaisen ja luen lehden" (silloinkin kun ovat lapsen kanssa yksin kotona) vai milloin tämä "alusta alkaen" alkaa? Nimittäin rupeaa tässä tulemaan kauhu että pitäisikö sitä pystyä 7,5kk ikäisellekin jo sanomaan että: "älä häiritse - äiti juo nyt kahvia"...niin että lapsikin sen ymmärtäisi ja tottelisi ja pitäisikö lapsen olla niin ihanan rauhallinen että hänet voi jättää tunniksi pinnikseen lepäilemään jos ei nukuta niin äiti saa omaa aikaa??? :(

Kommentit (11)

Vierailija
1/11 |
08.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

täydellisyyttä ei kannata edes yrittää, toimiva olisi ideaali

Vierailija
2/11 |
07.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kun ketjussa sanottiin myös että "voihan sitä syödä rauhassa kun ei sitä kakkavaippaa tarvitse heti vaihtaa" niin kyllä minun 7,5kk tulee ihan viereeni jos kakat on vaipassa ja itkee/huutaa/vinkuu aina siihen asti kunnes vaippa on vaihdettu...



Olenko siis tässäkin epäonnistunut...



ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/11 |
07.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

vauvoja vaan hoidetaan...

Vierailija
4/11 |
07.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

nukkui aamuisin, joten lehti silloin. Vähän myöhemmin vauva sitteriin ja mobile päälle ja lehti. Puolivuotiaana sitten syöttötuoliin ja puuroa luukkuun. Eli toisella kädellä työnnän lusikkaa suuhun ja toisella käännän lehden sivuja.

Vierailija
5/11 |
07.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos on tyytymätön ja vaativa lapsi niin vaikeahan sitä on sanoa että oles nyt hiljaa. Mutta kyllä minäkin olen aina saanut lukea aamulehteni rauhassa, kolme lasta meillä on. Kaikille on pitänyt vauva-aikana keksiä jotain viihdykettä, joko jotain lelujaa jotka on muuten piilossa ja saa ne vain siksi aikaa, tai sitten jotain syötävää mitä voi napostella syöttiksessä. Kakkavaipasta ne eivät ole koskaan välittäneet.

Vierailija
6/11 |
07.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

tuskin tuo "alusta alkaen" nyt ihan synnäriltä asti tarkoittaa. ainakin mulla on usein tapana sanoa että "kyllä meillä alusta asti on tehty niin ja näin", käytännössä tämä kuitenkin tarkoittaa että 1-1,5v ikäisestä alkaen... en muista tarkkaan, milloin lapselta on alettu "vaatia" asioita, niinku ruokarauhaa, vessarauhaa jne. mut ei sitä kyl alle vuoden vanhalta odotettu että hän rauhassa odottelee kakkavaippansa vaihtoa :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/11 |
07.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

sulla joskus on usemapi lapsi, sä tulet vielä nauramaan tolle avuttomuudellesi.



"iik, mulla on yksi vauva, ja en ehi yhtään mitään!"

Vierailija
8/11 |
07.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

itse ja luen lehden pöydässä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/11 |
07.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

noin 1-1,5v eteenpäin...



Joten - no hätä... :-)

Vierailija
10/11 |
07.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tätä se on. Älä välitä ap. Täällä sanotaan että "alusta alkaen olen aina vaatinut lapsilta että" ja loppujan lopuksi se tarkoittaa että jostain parivuotisesta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/11 |
07.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lasta voi alkaa kasvattaa mun kokemusten perusteella kutakuinkin siinä vaiheessa, kun hänen kanssaan voi puheen avulla kommunikoida, ts. kumpikin osapuoli tulee ymmärretyksi. Mutta tietenkin vauvankin kanssa voi miettiä omia toimintatapojaan (kuten esimerkiksi, että nouseeko ihan joka inahduksesta yöllä hyssyttelemään lasta).



Kahden koliikkivauvan äitinä olen oppinut olemaan kuuntelematta kovin vakavasti näitä tällaisia tarinoita, joissa äidit ylpeinä kertovat, kuinka helppoja ja kilttejä heidän lapsensa ovat jo laitokselta asti olleet... Toivoisin, että äidit ja isät kuuntelisivat enemmän omaa maalaisjärkeään. Se yleensä auttaa aika pitkälle.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi yksi viisi