Koulupojat hakkasivat 10-vuotiaan
Kommentit (12)
Niin kamalaa että pieni joutuu kokemaan tuollaista =(
Kamalia lapsia ne muut!
ja minä en ainakaan halisi hakkaajiani minkään ryhmän edessä tai edes keskenään, typerää aikuiselta sellaista olettaakaan. Varsinkin, kun anteeksipyyntökin lyödään usein leikiksi, varsinkin, jos asiaa selvittämässä on 6 syyllistä ja 1 uhri.
Ahdistaa! Miten tuo pieni koululainen uskaltaa enää mennä kouluun.. hyi kamalaa! Toivottavasti pojat saadaan vastuuseen, eikä mitään tunnin jälki-isuntoa ja asia kuitattu. Vai pitääkö tässä itse alkaa puolustamaan pienempiä.
Mikä ihme lapsen saa tekemään jotain tuollaista? Onko syy kasvatuksen, viekö kaveri porukka sieltä pipon alta sen vähäisenkin älyn??
Tuollasia juttuja tulee silloin tällöin esille, kaikki ei päädy otsikkoihin. Eikö nyt jo pitäisi kaikkien herätä talviuniltaan miettimään, mikä saa lapsen tekemään näin? Eikä tämä ihan nyt ole sillä ohi, että pojat käy halaamassa ja sanomassa ohi mennen että anteeksi.
Entä tämän hakatun lapsen pelot? Voiko kukaan kuvitella sitä pelkoa ja ahdistusta siinä pienessä sydämessä? Se ei lopu kun, kuulee sanan anteeksi.
Noh hakkaajat... kai heitä vaan taputetaan päälaelle ja sanotaan "hyi ei noin saa tehä" Jos lapsi ei pienenä jo näe tekojensa seurauksia, miten se tajuaa koskaan tekevänsä väärin. En nyt sano että vankilaan vaan, mutta jokin että se hakkaajakin heräisi tähän tilanteen vakavuuteen
Nämä on vielä lapsia ja on opittava, että teoilla on seuraukset.
Aikuiset todistamaan tilannetta ja sosiaali paikalle. Asiasta on tehtävä julkinen ja poikien teko tuomittava ankarasti. Tämä teko merkitään ylös joka seuraa sitten kaikkialle lopun elämää. Väkivaltainen häiriökäyttäytyminen.
Eipä olisi ihme vaikka uhri aikuistuttuaan hakisi haulikon ja päästäisi ilmat pihalle kavereilta. Sitten itkettäisiin viattomia uhreja.
Toivottavasti nyt ensin pahoinpitelijät saadaan kiinni edes. Pojat eivät ilmeisesti ole rikosoikeudellisessa vastuussa, mutta muuten asia tulisi käsitellä kuten aikuistenkin kohdalla korvausten osalta. Jos moinen ryhmä aikuisia olisi hakannut "asein" toisen aikuisen julkisella paikalla jonkun tonnin korvauksia joutuisivat varmaan jo nykyään maksamaan. Kuluja henkisistä kärsimyksistä,lääkärit, mahdollisesti psykologikäyntejä lapselle ja mielestäni joksikin aikaa kerhoihin/kouluun saattamisesta aiheutuvia kustannuksia.
Taas nähdään miten pelit ja elokuvat lapsiin vaikuttavat..
Krav maga-mies
Sekä uhri että tekijät tarvitsevat jonkinlaista terapiaa, eri syistä...
Samassa kerhossa käyvät. Kait niillä jonkilainen lista on mistä nähdään osalistujat. Ja poikia voidaan kuulustella koulun ja sosiaalin osalta.
tyhmä kuin nuo hakkaajat, en uskaltaisi päästää sitä valvomatta ulos. Tai sitten nuo on juuri niitä äitinkulta Nicopettereitä, joiden päästä ei ole ikinä karvaakaan taitettu eivätkä siten tajua omia eikä muiden ihmisten voimia.
anteeksipyyntö riittää.
Tämä on aikuisten hoidettava ja tekijät jonoon vastamaan heille asetetuihin kysymyksiin.
jos tuon ikäisille tulee edes mieleen tehdä tuollaista....Kuva todellisuudesta on todella vääristynyt (vrt. tietokonepelit...). Ihan hirveää. Toivottavasti todellakin sosiaalitoimikin puuttuu tilanteeseen.
Voi miksi tällaista tapahtuu???
Lapsen hätä ja ahdistus. Toivottavasti lapsi saa tukea ja pahoinpitelijät pyytämään anteeksi pojalta anteeksi ryhmän edessä. Halausten kera.