Naapuriin muutti hevostenomistaja
Asun maalla, en ole maanviljelijä. Tällä tontilla on kokoa noin 1 ha eli kyseessä ei ole mikään pikkuruinen läntti. Naapurissa on ns. asutustila (vai onko se rintamamiestalo, maata joka tapauksessa pieni peltoläntti ja tontti), joka oli myynnissä muutaman vuoden ja helmikuussa siihen muutti perhe, jolla on 3 hevosta.
Laidunkauden alkaessa alkoi postilaatikkoihin tulla lappuja, joissa muistutettiin hevosten arkuudesta ja siitä, että ne pitää ottaa huomioon. Ei moottorisahan käyttöä, ellei ensin ole ilmoitettu naapuriin, ei kovaa meteliä eikä ennakoimattomia ääniä. Läheiselle maanviljelijälle meni viesti, että peltotyöt olisi suositeltavaa tehdä joko ennen klo 9 tai sitten klo 18 jälkeen, silloin hevoset on tallissa eikä lähde karkuun.
Meillä on tontin takareunassa niityntapainen, eilen tuli tieto, että se pitää aidata, ettei naapurin hevoset pääse sinne. Ja tänään tuli naapuri itse paikalle kertomaan, että klapien tekeminen pitää lopettaa, heillä tyttö ratsastaa ja hevonen voi säikkyä ääniä. Kuulemma on meidän vika, jos heidän lapselle sattuu jotain.
Lisäksi naapuri sanoi, että on selvittänyt asioita eikä meillä ole tieoikeutta läheiselle tielle (sen maanviljelijän maiden läpi) ja edelleen kylätielle, vaan meidän tieoikeus on ihan muuta kautta. Hän aikoo vaatia, että nykyinen reittimme suljetaan, koska autoliikenne edestakaisin juuri siitä häiritsee hevosia.
Onko ne konit oikeasti niin herkkiä, että ne hätkähtää jokaista ääntä? Tietty siihen kylätielle on haettu 30 km/h nopeusrajoitusta, jotta he voi ratsastaa rauhassa.
Kommentit (27)
Konit makkaratehtaalle jos eivät totu normaaliin ääniin.
Uusi naapuri on sitten päättänyt oikein kunnolla panostaa naapurisopuun. Höpö höpö noille puheille ja määrä yksille. Elätte kuten ennenkin ja naapuri muuttaa jonnekin erämaahan
Ei oo heppojen paikka tuolla, jatka elämääsi niinkuin tähänkin saakka 😊
Jatka samaan malliin muuten, mutta tuo tieoikeus on kyllä eri asia.
Naapuri on ihan itse vastuussa hevosistaan ja lapsistaan. Ei voi vaatia ketään tekemään töitään ja pihahommiaan heidän rytminsä mukaan.
Ja tuo tiehomma, eiköhän sen tien omistaja, eli se viljelijä päätä siitä, saatteko jatkossakin sitä kautta ajaa.
Kunnon heppahullu sulla naapurina, huh huh.
Huh huh, en kuuntelisi tulokkaita ollenkaan. Ehkä hyvässä sovussa vois sopia jotain pelisääntöjä mutta jos he tollee lapuilla määräävät /kehottavat muuttamaan omia tapoja ja rutiineja että heillä on kivempaa niin EI
Naapurilla menee överiksi tai ei osaa käsitellä hevosiaan. Elätte niin kuin ennenkin ja annatte naapurin olla.
Onhan noita koneja täällä Malmin ja Latokartanon suunnillakin.
Kerran yksi koni makasi pitkin pituuttaan Viikintien varrennojassa. Palomiestä, poliisia ja heppanaisia perseet pystyssä ihmettelemässä konia.
Tätä tää on kun land.epellet tuo landen tullessaan kaupunkiin.
Mikä saa ihmisen keksimään tällaisen provon? Asun maalla, missä on hevosia joka puolella enkä tunnista ainuttakaan noista vaatimuksista.
Tällaiset tyypit pilaa kaikkien hevosihmisten maineen. Ei kuulosta todellakaan normaalilta, ja hevoset eivät säiky asioita joista nämä ihmiset valittavat (tai jos on jotain arkuutta, ne siedätetään eikä esitetä naapureille tuollaisia vaatimuksia). Kuulostaa porukalta joka on ostanut ensimmäiset hevosensa ja on aivan pihalla niiden kanssa. Parasta jättää vaatimukset huomiotta ja sanoa että heidän täytyy kouluttaa hevosensa.
Vierailija kirjoitti:
Mikä saa ihmisen keksimään tällaisen provon? Asun maalla, missä on hevosia joka puolella enkä tunnista ainuttakaan noista vaatimuksista.
Sama ja itselläni hevosia. Kuulostaa niin oudolta kuin voi. Provohan tämä on. Jo sen vuoksi, että missä laidunnetaan toukokuun alkupuolella Suomessa.
Hommaa niitä klapeja pilkkomaan porukkaa koko kesäksi 24/7... :)
Joo ihan selkeä provo, ja vielä huono sellainen.
Aloittaja on niin kadoksissa kuin olla voi!
Kyllä maalla saa hevosia pitää, omalla tilallaan.
Ja tieoikeutta ei maaseudullakaan ole kaikkiin teihin.
Mutta naapuri ei voi määräillä toisten elämää omien harrastustensa nojalla.
Ja provohan tämä.
Meillä asuu naapurina perhe, joilla on ravureita, täällä maaseudun helmassa.
Ei ole vaikuttanut meidän perheen elämään mitenkään, paitsi laitumella näkee hevosia joskus syömässä.
👎 hevoset ovat tärkeitä eläimiä. Hevoset ovat tehneet eniten ihmisen hyväksi asioita ihmisen historiassa ja ihmiset arvostavat liian vähän hevosia.
Koni on erittäin ala-arvoinen ja rasistínen tapa nimitellä hevosia, narkkarit vetävät konia(heroiinia) suoneen. Iranissa käytetään konia ķameleiden kanssa ja kirotaan hevosia heroiinipäissään.
4,6miljardia vuotta sitten kuin kalasta mentalisoitui ihminen astettain niin ainoa eläin joka oli todistamassa sitä oli jumalan luoma hevonen. Nämä hevoset ovat fiksumpia kuin sinä ap. En ymmärrä miten ihmiset kehtaavan mieltyä ylänuolituksiin tälläiseen hevosvihaan.
Ap pitäisi puhua naapureille eikä itkeä täällä av:lla jossa rakastetaan ķameleita ja tungetaan hiekkaa hevosen suuhun.
Provo ja tylsä, keksi ap parempia jos välttämättä haluat tänne jotain kirjoitella, muuten pysyttele hiljaa.
Itsellä pari hevosta. Säikkyjähän ne luonnostaan ovat, mutta tottuvat kyllä autoihin, ääniin, jne. Ei tarvitse muuttaa elämäntapaansa hevosten vuoksi. Siinähän tottuvat.
Tieoikeus on tietenkin asia mikä teidän pitää selvittää. Se juridinen seikka.
Ei kantsi välittää moisista määräyksistä.