Siis mitä mä oon mennyt tekemään! Kyse melkein 4v. syöttämisestä...
Olen jo pitkään ollut huolissani erittäin huonosti syövästä tytöstämme. Tuntuu, että syö vain muutaman lusikallisen ruokaa päivässä, maitoa ei juuri lainkaan. Olen kokeillut Sanasolit yms. ja rasvalisää annan. Neuvolassa oltiin taas huolissaan laskevista kasvukäyristä. No, minä rupesin syöttämään lastani uudestaan ja nyt menee jopa lautasellinen puuroakin kerralla :-O Mutta teenkö karhunpalvelusta? Nyt ei neiti sitten haluakaan enää syödä itse, vaikka on taitavasti syönyt jo 1v. alkaen :/
Kommentit (3)
syö itse, jos sattuu olemaan kova nälkä tai riittävän hyvää ruokaa. Usein menee sen valtakunnan haaveiluksi, että kyllästyn ja lapioin loput sen suuhun, kun se itse on syönyt öbaut puolet annoksestaan. Tosin autan sitä senkin vuoksi, kun pikkusisarus 7kk saa myös syömäapua, ja isoveli tuntisi olonsa hyljityksi, jos aina saisi auttamispyyntöön vain vastaukseksi ein.
Syötä vaan ihan rauhassa, äläkä turhaan välitä niistä, jotka stressaavat milloin mistäkin ikävuodesta mitä pitää osata ihan itse tai lapsi ei ikinä opi ihmiseksi. Eivät lapset tuollaisesta rikki mene.
Mua muistan syötetyn satunnaisesti n. 6-vuotiaaksi saakka. Ja usko tai älä: Nykyään osaan syödä jo ihan itse ja koulussakaan en pyytänyt ketään syöttämään:D
Parempi, että sinne suuhun oikeesti menee jotain, eikä vain haaveile lusikka kädessä. Melkein 4 v. on kuitenkin vielä pikkuinen lapsi ja ajatus voi karata 2 lusikallisen jälkeen, kun pahin nälkä on ohi.