Kyllä ottaa päähän tk:n toiminta!
Ei löydy lääkäriaikoja meidän neidille, ei sitten millään! Nyt nimeni on jossain saamarin vihossa, ja minulle soitetaan, kun jokin aika joskus löytyy. Kyllä on maailma mennyt kummaksi, kun ei ihmiset pääse enää lääkäriin!
Ja ennen kuin joku alkaa vinkua, että " mene yksityiselle" , niin silloin kun maksan yksityiselle (tai lapsivakuutuksesta), niin lakkaan maksamasta veroja. Jotain konkreettista niilläkin rahoilla pitäisi mielestäni saada!
Ottaa päähän!
Kommentit (20)
Sepä kiva, toki ammattitaitoa pitää kehittää, mutta minkä kustannuksella?
Viereisen solun lääkärillä olisi ollut aikoja, mutta niitä ei voinut antaa koska asun väärällä alueella :P.
terveyskeskuksessa olen käynyt tasan kerran toisen kanssa. Se riitti. Muuten käyvät yksityisellä.
Miehellä on työterveyshuolto. Käy yksityisellä.
Minä käyn omaan piikkiini yksityisellä. Olen yrittäjä, eikä minulla ole varaa hoitovirheisiin.
Veroja maksamme noin 100 000 vuodessa, mutta ei niillä mitään terveyspalveluja saa.
kaikki ohjataan terveydenhoitajapäivystyksen kautta mikä on toisaalta ihan hyvä, normaaleihin pikkuflunssiin / vatsatauteihin saa saikkulapun hoitajalta. Kuitenkin tällä viikolla kävi niin että piti ihan tinkaamalla tingata hoitajalta labralähete CRP:n ottoon ja kas kummaa lapsella olikin CRP sitten yli 200! TH olisi lähettänyt tytön kotiin sairastamaan " virusflunssaa" joka olikin sitten keuhkokuume.
Asumme Keravalla enkä edes yritä saada aikaa mistään. Usein ei pääse edes linjoilla läpi kun yrittää soittaa. Mennään siksi aina suoraan ensiavun päivystykseen neljältä.
Syystä taikka toisesta en kohdannut Malmilla mitään ongelmia. Yleensä istuimme siellä jonossa puolisen tuntia. Mutta menimme kyllä aina heti neljältä paikalle.
Ennen aina sanottiin, että soita kuukauden päästä uudelleen. Nykyään sanotaan, että he soittavat. He soittavat parin päivän sisään ja antavat ajan. Se ei todellakaan kestä kauan.
Jos taas asia on kiireellinen, mutta ei päivystytapaus, he antavat ajan terveydenhoitajalle parin päivän sisään. Kun sitten terveydenhoitaja päättää, että pitäisi käydä lääkärillä, niin saat ajan heti samalle päivälle.
Minulla on nykyään pelkkää hyvää sanottavaa sen jälkeen, kun soittelin kerran kuukaudessa ja aina sanottiin, että juuri nyt ei ole aikoja. Tämä systeemi toimii tosi hyvin.
ei tajuttu katkenneeksi, hänet lähetettiin sieltä kotiin " ota aspiriinia kipuun" -ohjeella ja enoni kuoli sinne sydänkohtauksessa.
Kumpikin tietty odotti ennen tuota koko yön kännikalojan ja huumehemmojen seassa, luonnollisesti.
9
Myös ollut keravan päivystyksessä ja kaksi muuta minun lisäkseni. Entisessä asuinpaikassa aivan toivoton tilanne, en päässyt lääkäriin edes silloin kun edellisen kerran lääkäri käski näytille heti kun tietty oire ilmaantuu.
aina parjattu itä-vantaa: juuri valmistunut terveyskeskus, kaikki kiiltää uutuuttaan. aina olen niin lapselle kuin itsellenikin saanut lääkärinajan samana aamuna kun olen soittanut. sairaalapäivystyksessä taas pisin odotusaika ennen lääkärille pääsyä vajaa tunti, niin lapsen kuin itsen kohdalla. ei valittamista. samoin neuvolapalvelut, sen kun valitset ajoista itsellesi sopivimman.
Just tuollaisten keravalaisten " en ala aikoja vonkaamaan ja odottelemaan, marssin suoraan ENSIAVUN (??) päivystykseen klo 16" takia noi päivystykset on niin tukossa!!! Ja siellä sitten istutaan pää kainalossa tunti tolkulla, kun eräät, joiden vaiva ei vaatisi päivystystä eivät VIITSI hankkiutua ajanvarauksen kautta lääkäriin. *huokaus* ja sitten nämä samat keravalaiset tulevat tänne inisemään, että joutuivat TAAS jonottamaan päivystyksessä.
ollaan kuitenkin verorahoilla tk:n organisaatio maksettu ja palvelua tulee saada jokaisen
T. myös perheen vakuuttanut, silti julkisen sektorin palvelua toivova
Lääkärit ovat vaihtaneet työpaikkaa pois terveyskeskuksista. Omalääkäreitä puuttuu monelta alueelta, joskus saa keikkalääkärin tekemään pari päivää. Lääkäreiden virkoja on auki koko ajan, mutta lääkärit eivät hae niitä, joten jatkuva lääkäripula.
vielä.... olettekos kuulleet AKUUTTIAJOISTA? Eli kun heti klo 8 soitat (ja jonkin aikaa viitsit jonottaa puhelimessa) saat yleensä akuuttiajan samalle päivälle. Toki joudut vastaanoton sh:lle selittämään asiaasi, koska akuuttiaikoja ei anneta " perinnöllistä migreeniä tutkituttamaan tulevala" , vaan oikeasti akuutteihin tapauksiin.
T. myös pienten lasten äiti- ei akuuttiaikoja vuosiin saanut...
Meidän terveyskeskuksesta niitä ei anneta aikuisille, vain lapsille. Ja meidän omalääkäri sanoo sitten vastaanotolla, että hän ei osaa hoitaa lapsia. Sitä varten on kuulemma neuvolalääkäri. Jolle taas ei saa muuta kuin neuvola-aikoja. Summa summarum ei sinne lääkäriin pääse.
ja sulle ilmoitetaan aika, kun se saadaan järjestymään. Meidän tk:ssa jonoon ei pääse, vaan itse pitää soitella parin päivän välein josko aikoja löytyisi... Toivottavasti romutetaan tuo omalääkäri-järjestelmä! :/