Akka valittaa juomisesta
Akka valittaa juomisesta. Juon vain viikonloppuisin ja käyn töissä. En ymmärrä mikä on ongelma? Viikonloppuna haluan nollata pään.
Kommentit (28)
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Mä olen usein kysellyt, että mikä siinä miehen juomisessa konreettisesti häiritsee. Paljon kuulee yleisiä selityksiä, että se on ärsyttävää ja vastenmielistä... joo joo, mutta mikä siinä ärsyttää ja on vastenmielistä?! Ymmärrän jos herra oksentaa vessan lavuaarin aina tukkoon, lyö, huutaa ja paiskoo tavaroita, tai vaikka horjuessaan kaataa talon kukkamaljakot pöydiltä. Mutta harvan kohdalla kai näin on? Eli mikä siinä sitten on se konkreettinen ongelma?!
Ihmisellä, joka juo joka viikonloppu. Ei arvosta terveyttään eikä huolehdi itsestään. Sama pätee naiseen ja suhteeseen. Ei arvosta, ei huolehdi. No entäpä miten arvostaa miestä, joka kaikesta tekemisestä valitsee mieluiten juomisen? Ei esimerkiksi lukemista tai urheilua tai muuta kehittävää. Eipä sellaista arvosta. Lisäks alkoholi haisee h...tin pahalta ja juovat ihmiset kuulostaa ja näyttää noloilta ja ällöttäviltä. Ei varmaan enempää tartte jatkaa tätä listaa, vaikka voisikin.
Miten se dokaaminen syrjäyttää itsestään huolehtimisen?
Olet kyllä ahdasmielinen.
Alkoholismi on sairaus. Perehtykää miten se etenee.
Nainen lähtee juomalla ja mies syömällä.
Kyllä työmies saa perjantaisin rentoutua ja juoda muutaman lonkeron 👍
Nusase akkaasi muutaman kerran kunnolla, niin kyllä se hiljenee. Paitsi tietysti, jos et humalapäissäsi saa mulkkua nousemaan.
Jo sleepparit tiesi ratkaisun tuohon ongelmaan. Lähet kuule kalkuttaan.
Vierailija kirjoitti:
Kohta ei varmaan tarvitse kuunnella nalkutusta juomisesta. Minä aikani valitin miehelleni juomisesta ja kun muutosta ei tullut niin otin eron. Siellä nyt sitten yksin juo viikollakin, kun siirtyi etätöihin. Ei tarvitse kuulla valitusta, mutta lähti samalla ilmainen piika ja joutuu nyt itse hoitamaan kaikki kotihommat.
Asuuko se ex ukkos tossa mun naapurissa. Ei se kyllä siellä itse siivoa. Aasialaiset naiset käy siellä siivoamassa. Taitaa olla insinööri kun on varaa vielä Woltata lounaatkin. T. Mummo-kyttä
#feministipuolue?