Ei mielestään vääryksien kritisoiminen ole kateutta
Jos mä olen sitä mieltä, että Penan perkarvojen korjaus ky ja Sepon Seinähullut Oy tarvitsee enemmän tukea kuin Yksisarvisten sarvien maalaus Oy, niin se ei ole kateutta. Kumpikaan noista ei tule minulle.
Jos mä sanon, että huippujohtaja ei tarvitse 30000 kuukausiansiota, jos ei saa mitään aikaan, ei se ole kateutta. Jos tyyppi kehittää, työllistää, innovoi ja saa paljon aikaan, sitten palkka on ansaittu. Ansiottomien tulojen kritisoiminen ei johdu kateudesta, vaan siitä, että ärsyntyy, että veroja käytetään väärin. Toiset ovat palkkansa ansainneet, toiset eivät ja sen tietää siitä, että toiset tekevät näkyvää tulosta ja toiset eivät.
Kyllä, olen veronmaksaja, töissä yksityisellä sektorilla, joten älkää nyt ruvetko tuntemattomia haukkumaan jollain sanoilla ilman tietopohjaa. Se tekee tyypistä vain nolon. Onneksi täällä ette kirjoita nimillä, jotkut kun kirjoittavat facebookin julkisiin ryhmiin tajuamatta, että näkyy kaikille.