Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Haiseva ex ja haiseva kämppä

Leila
10.04.2020 |

Meillä on exsänkanssa yhteinen lapsi. Sen jälkeen kun erottiin ei ole huolehtinut itsestään eikä kämpästä yhtään.aina juonut Alkohoolia omaan epävarmuutensa ja arkuuteen. Ei uskalla katsoa ketään silmiin tai puhua. Onneksi poika on tossa asiassa tullut minuun, uskaltaa puhua asioista. Poika on vaan tällä hetkellä harmistunut kun tietää, että isä tulee kuolemaan tohon alkoholiin käyttöön tai se lieveilmiöihin.onneksi pääsin suuhtesta eroon ennen kuin lapsi kärsii enenpää. älkää pilatko lastenne elämää alkoholilla. 7

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
10.04.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hitaastikirjoitushullun uusi palstapersoona?

Vierailija
2/4 |
10.04.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Älä ainakaan missään tapauksessa vie lasta exän kotiin mikäli se on masentavassa kunnossa.

Tapaaminen täytyy järjestää muualla, tai vasta sitten kun vaikkapa maksettu siivooja on käynyt auttamassa isän kodin siivouksessa.

Isän mahdollisesta kuolemasta puhuminen lapselle on lopetettava ja juteltava mukavemmista aiheista/ käännettävä keskustelu pois kuolemasta. Lapsi murehtii aina heikommalla olevaa vanhempaansa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
10.04.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yllättävän monissa perheissä se on edelleen äiti/tyttäret jotka ottavat vastuun siivouksesta, vaatehuollosta ja siitä että jääkaapissa on ruokaa. Äiti saattaa lisäksi käydä koko-aikatöissä aivan kuten isäkin ja sen lisäksi hoitaa kaikki kotityöt ja lapset, isän rentoutuessa ja odottaen valmista.

Eron tulessa (usein kun äiti on yliväsynyt kun ei saa apua tai tukea perhearjen pyörittämiseen, päinvastoin odotetaan passaamista) isä on ihan avuton ja saattaa kirjaimellisesti asua järkyn sotkun keskellä, tupakan tumppien ja tyhjien pullojen peittäessä lattian,  jääkaappi tyhjänä lukuunottamatta oluita kylmässä.

Tänne sitten lapsi tapaamaan ja yökylään ? 

Tarkistakaa vanhemmat millaisiin olosuhteisiin lähetätte sen yhteishuollossa vuoroviikoin olevan lapsenne. 

Pelkkä "onks kaikki on?"  puhelu ei kerro välttämättä mitään.

Vierailija
4/4 |
10.04.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Huoltajalla ei saa olla niin suuri tarve nauttia omasta lapsivapaasta viikonlopustaan

että häthätää muksu junaan ja heihei.

Vaikka ymmärrettäväähän se toki on.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme viisi kuusi