Mä en ikinä tarkistanut lasten tehtäviä, eikä aikoinaan vanhempani minun
En ole koskaan tiennyt, että vanhempien pitää tarkistaa tehtävät. Esikoisen keskiarvo oli peruskoulun päättötodituksessa 8,1, kuopuksen 9,4. Minun oli peruskoulussa 8,6. Kaikilla meillä huonoimmat aineet olivat taito- ja taideaineet, Luin täältä, että vanhempien tehtävä on tarkistaa lasten tehtävät. Anteeksi, olen tehnyt väärin. Kysyin mieheltäni ja heillä ei olisi vähempää voinut kiinnostaa. Miehellä on yksi kymppi, yksi kasi ja loput kaikki ysejä.
Kommentit (6)
Minä tarkistin 1-3 luokkalaisilta, sen jälkeen ovat itsenäisesti koulunsa hoitaneet. Ainoa mitä tein, kysyin joka päivä, onko läksyt tehty. Nyt on jo vikakin lukiossa ja kaikilla kolmella keskiarvot olleet päälle 9. Kaksi vanhinta opiskelee yliopistossa.
Olin koulussa kasin oppilas. Harmittaa, sillä mitä minusta olisikaan tullut on olisi kannustettu parempaan. Tein läksyt jo koulussa, kokeisiin en lukenut. Myöhemmin opiskeluporukan mukana menin älykkyystestiin ja ylitin Mensan rajan reilusti.
Vierailija kirjoitti:
Huono-osaisuus periytyy. Sinä olet elävä esimerkki lapsinesi.
Eikö se ole väärin, että vanhempi tarkistaa onko ne oikein, kun se tehdään koulussa? Jotkut jopa korjaa ne, lapsen kuuluu itse huomata virheet ja oppia. Ei kyllä koskaan tullut viestejä, että tehtävät olisivat tekemättä tai olisi suuria virheitä. Kokeisiin meillä kyseltiin kyllä. Ap.
Miten niin huono-osaisia? Ihan hyvin menee sekä meillä että aikuisilla lapsilla. En oikein pitäisi esimerkkinä huono-osaisuudesta keskituloisia velattomia suunnittelijoita, joiden lapsilla on työpaikat jo opiskelun ohessa. Toisella toistaiseksi, toisella määräaaikainen.
Ei munkaan läksyjä kukaan kotona tarkistanut.
t. DI
Olisin halunnut et mun läksyt tarkistetaan. Jos haluaisin lapsia tarkistaisin niidenkin läksyt.
Huono-osaisuus periytyy. Sinä olet elävä esimerkki lapsinesi.