mieheni juo itsensä sikakänniin ja tulee kotiin oksentelemaan lattioille tajuamatta itse yhtään mitään
viimeyönä taas makasi ja pyöri omissa oksennuksissaan alasti. Hyi h..tti kun mua inhottaa se. Sanokaa mitä mä teen? Se käy baarissa suunnilleen kerran kuussa (vain) ja aina sama juttu vaikka lupaa muuta. Tänään uhkasin jo jättää koko ällötyksen.
Ylireagoinko?
Kommentit (12)
Jos toinen sen voisi päättää, ei Suomessakaan olisi yhtään alkoholistia.
Mun miehelläni on myös tosi huono viinapää ja aina menee överiksi. Onneksi hän käy " kaljalla" vain 2-4x vuodessa.
Nukkuu kännipäissään pesuhuoneen lattialla ja siivoaa nolona itse sotkunsa.
Lähetän öisin aina lenkille taloa/korttelia kiertämään että vähän selviäis ennen kuin menee nukkumaan(sammuu)
Sun mielestä alkoholisti on joku sillan alla makaava haiseva ihmisraunio.
Kuulostaako alkoholionglemainen sitten paremmalta? Voit käyttää ihan mitää sanaa haluat, mutta miehelläsi on alkoholiongelma ja siinä asiassa hän voi saada apua vain, jos hän itse sitä ymmärtää tarvitsevansa.
Puistattaa ja inhottaa koko ukko. Pelkäsin koko ajan et lapset herää siihen rymyämiseen ja oksenteluun. AP
alkkikseksi joka juo noin harvoin eikä jää putki päälle jne????? Ihan rehellisesti kysyn? ap
kyllä se tosiaan ON ongelma, jos ei ole tuon enempää tajua siitä, miten paljon voi juoda vaan aina menee överiksi. EIkä kerran kuussa tuommoisessa humalassa ole minusta mitenkään vähän.
AA:t ym. ei auta ellei miehesi itse koe asiaa ongelmaksi.
että tästä lähin kun tarvii pämpätä tollain niin menköön jonnekin muualle yöks. Kaverilleen tai vaikka hotelliin, mutta ei voi pistää koko perhettä kärsimään omasta dokailustaan. Ehkä ei sit edes kävis niin usein.
AP, valitettavasti alkoholismi on sairaus, joka hoitamattomana pahenee. Viiden vuoden päästä olette ihan toisessa tilanteessa. Ja siihen mennessä olet jo itsekin sairastunut.
Sit mä viel aamulla " räkytin" ja haukuin ukkoo niin kauheesti ettei oo puhuttu sen jälkeen ollenkaan. ap
tai toinen vaihtoehto on et mä lähen.