Ruotsilla on Suomea terveempi väestön ikärakenne
Suomen tilastokeskuksen ja Ruotsin SCB:n laatimat väestöpyramidit havainnollistavat, mihin maiden erilaiset kulkusuunnat johtavat vuoteen 2040 mennessä.
Ruotsissa 0–4-vuotiaita pikkulapsia on silloin ennusteen mukaan noin 600 000, yhtä paljon kuin 65–69-vuotiaita ruotsalaisia. Syntyvät ikäluokat riittävät Ruotsissa korvaamaan työelämästä eläkkeelle poistuvat ikäluokat.
Suomessa lapsia syntyy Tilastokeskuksen ennusteen mukaan vuonna 2040 alle 50 000 vuodessa. Eläkkeelle siirtyvät ikäluokat ovat kooltaan huomattavasti suurempia kuin pikkulapsien ikäluokat, mikä näkyy väestöpyramidin muodosta selvästi.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/e29475e5-04e2-4dd4-8f8e-a05f49752437
Kommentit (6)
Sverigestanilla on lähi-idän maita muistuttava ikärakenne, kyllä.
Kotouttamaton nuoriso ei juuri ikäpyramidin vääristymään auta. Ennemminkin päinvastoin.
Ulkomailla syntyneillä tai 1. ja 2. sukupolven migranteilla ei ole mitään sidettä Ruotsiin, jos on tosi kyseessä niin heille on paljon paljon tärkeämpiä oma perhe, oma klaani, oma entinen kotimaa.
No siellä on paljon positiivisempi elämänasenne eikä ole noin paljon kiusaamista kun täällä.
Suomi on Ruotsiin verrattuna tunkkanen, harmaa ja ankee. Valitettavasti kyllä nämä kiusaajat pitävät maan harmaana ja tylsänä. Suomessa inhotaan kaikkea iloista ja 60 vuotias on jo vanha.
Ruotsissa on täysin erilaista.
Vierailija kirjoitti:
Ruotsissa on täysin erilaista.
MTV Ruotsissa: Jengitaistelut, huumekauppa ja katuväkivalta riivaavat Ruotsia – tällaiset ovat Ruotsin poliisin neuvot, ettei sama tapahtuisi Suomessa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/mtv-ruotsissa-jengitaistelut-huumek…
Ikäpyramidi ei kerro kaikkea. Paljon merkitsee myös tausta.