Onko muilla seiska-luokkalaisia keillä ei ole mitään motia kouluun enää?
Meillä on supervaikeeta. Lapsi saanut tähän mennessä pelkkiä kiitettäviä kokeista, mutta siitä huolimatta koulu eikä opiskelu ei kiinnosta yhtään. Ei saa etänä tehtyä läksyjä vaikka kuinka vahtis, sitten vaan lähettelee selitysviestejä opettajille että sori ku en oo ehtiny. Ei osallistu etäyhteyksiin kunnolla. Just ja just urahtaa jotain jos on aivan pakko vastata johonkin jotakin. Muutoin on kamera ja mikki tiiviisti pois päältä..
Kommentit (9)
Mitä väliä, jos tähän asti on mennyt kiitettävästi. Luokalle ei jää ja seiskan todistuksella ei ole muutenkaan mitään merkitystä.
Ikävä tilanne tietysti, mutta ei teillä oikeasti ole mitään hätää. Yritä vaan tsempata ja keskustella lapsen kanssa tästä opiskelutavasta ja erityistilanteesta. Hän on varmaan sellainen oppilas, joka oppii eniten kuuntelemalla opettajaa tunnilla, eikä hän siksi ole tottunut paljoa tekemään kotona yksin. Se on normaalioloissa ihan parasta. Kun kasiluokka syksyllä alkaa, motivaatio on varmaan ihan eri. Tämän kevään asiat tulevat kerrattua vielä moneen kertaan ennen päättötodistusta.
Täällä! Lähes kympin oppilas ja koulumotivaatio laski seiskalla kun lehmän häntä. Unohduksia, ei huvita, käytösmuikkareita helmissä. Muutama aine josta saa 8-9 numeroita ja sitten läjä muita joista 5-7. Kun ei kiinnosta. Kirjojen lukeminen loppui kokonaan. Pelkään, että löytää itsensä katuojasta 20-kymppisenä. Itkettää ja surettaa.
Meillä oli just 9-luokkalaisen vanhempainilta. Siellä sanottiin selkeästi että tämä etäopiskelujakso on poikkeustilanne. Että jos on tähän asti mennyt ihan hyvin, on suuri kynnys lähteä laskemaan numeroita tämän etäopetusjakson perusteella. Opettajien mukaan jos nyt suurinpiirtein tekee ne tehtävät mitkä on annettu, se riittää pitämään kaiken ennallaan.
Vierailija kirjoitti:
Meillä oli just 9-luokkalaisen vanhempainilta. Siellä sanottiin selkeästi että tämä etäopiskelujakso on poikkeustilanne. Että jos on tähän asti mennyt ihan hyvin, on suuri kynnys lähteä laskemaan numeroita tämän etäopetusjakson perusteella. Opettajien mukaan jos nyt suurinpiirtein tekee ne tehtävät mitkä on annettu, se riittää pitämään kaiken ennallaan.
Vanhempainilta pidettiin etäyhteydellä Google Meetsissä ennen kuin joku alkaa siitä kiljua...
Just, tulevaisuudet toivot... no eipä motivoi työnantajia ainakaan palkkaamaan.
Seiskoilla alkaa murrosikä. Motivaatiota voi lähteä hakemaan menemällä tutustumisretkelle seuraamaan pultsareiden elämää.
Syrjäytyy kuten sinä. Ottaa mallia kirjoitustaidottomasta luuserista.