Nyt on hyvät neuvot tarpeen, kaikki vinkit raskauspahoinvoinnin helpottamiseksi, mitä vain.
Auttakaa, mikä auttaa kamalaan raskauspahoinvointiin, ihan mitä tahansa voi ehdottaa, homeopaattiset, vyöhyketerapiat ym. käy jos jollakin kokemusta.
Kommentit (10)
Sitruunan lohkosta imet mehut, niin johan helpottaa, ihan oikeesti! Taidanpa heti lähteä sitruunaostoksille!
T. kohtalotoveri rv.8
siellä ne pistävät pienen piston kielesi alla olevaan verisuoneen. kun siitä lähtee pienen pieni pisara verta paha olo vuorenvarmasti helpottaa. Kun katsot peilistä ja käännät kielesi niin että näet alla olevat verisuonesi, niin onko sinulla siellä oleva suoni sininen?
Sulla on kiinalaisen lääketieteen mukaan salpaumia(tavallisia raskaudessa) ja usko tai älä kun niitä nopeasti pistää ja tulee tippa verta, katoaa paha olo heti. ne opettaa sut tekemään sen sitten itse kotona ja voit aina tarvittaessa sen tehdä. Ja se ei satu.
Otankin selvää akupunktiomahdollisuuksista meillä päin. Myös sitruunavinkki voisi minulla tepsiä, käyn tänään ostamassa. Lisää vinkkejä kuitenkin kaipailen.
Se, että makasi sohvalla liikkumatta helpotti jonkin verran. Heti kun liikahti tai nousi ylös tuli yrjö. Olo kohentui aina sairaalajaksoilla tiputuksessa, joten siksi suosittelen, että mikäli tipalle pitää mennä, niin ei kannata viivytellä sen takia, että miettii onko oikeasti tarpeeksi kipeä vaiko ei.
Mutta oksennus lensi takuuvarmasti jos en syönyt miltei koko ajan jotain. Jos jätin syömättä pariksi tunniksi, niin aijaijai kun lensi mehut ja vedet kaarella ulos.
Mikään ei auttanut, ja vain joitain ruokia pystyin syömään, ja nekin vaihteli. Joskus meni mansikat alas, tai joku smoothie, tai vähän kuivaa leipää, tai keksi. Syö mitä tekee mieli, kunhan et päästä itseäsi nälkäiseksi.
joitakin auttaa nukkuminen puolipystysä asennossa, jättityyny tavallisen tyynyn tilalle tai monta päällekäin
kun heräät yöllä pissalle, syö jotain samalla kertaa