Meidä kutosluokkalainen poika
On ollut ihmeen reipas tänään, kun ei tarvinnut mennä kouluun.
Nousi reippaasti aamupäivästä ylös, puki, söi, kävi hammaspesulla, lähti ulos kävelylle, tuli takas ja alko rämpyttää muumi-läppäriä, jossa opetellaan kirjaimia.
Tämän kaiken hän ehti, ennenkuin seiskaluokalla oleva siskonsa sai itteään edes ylös sängystä.
Mutta siskon puolustukseksi pitää sanoa, että hän on oikeasti erittäin tunnollinen opiskelija, joka hoitaa läksynsä aina hyvin.
Mites teidän lasten etäopiskelu on sujunut?😊
Kommentit (6)
Kutosluokkalainen opettelee kirjaimia? Mitä mä just luin?
Vierailija kirjoitti:
Kutosluokkalainen opettelee kirjaimia? Mitä mä just luin?
No, ei ollut nettiä nuorille, ja pojalla adhd. Olin kylppärissä ja kuuntelin, kun poika alko rämpyttää muumi läppäriä, kun ei keksinyt muutakaan tekemistä 😂
Teimme eilen miehen kanssa tälle päivälle lukujärjestyksen, johon kuului kuvista ja pelaamista ja ulkoliikuntaa.
Ainoastaan tyttö osallistui kuvikseen ja pelaamiseen.
Ehkä huomenna menee jo paremmin.
Aiomme pitää lapsille musiikkia, kotitaloutta, kuvista, pelaamista, liikuntaa.
Ensviikolla meillä onkin sitten viisi lasta kotipetuksessa, siittä vasta hauskaa tuleekin 😂😃
Ap
Ap, lukuaineet on ne mitä pitää opiskella.
Muut voi unohtaa.
Me vain pidetään huoli ettei tule lapsille tylsiä viikkoja.
Minun piti lähteä töihin, mutta sanoin että kun tulen takaisin, pidän lapsille kuvaamataidon tunnin ja illemmalla vielä liikuntatunnin. Ja tietysti tekevät kotitehtävät.
😊
Näin alkaa meillä kotikoulu ja lapset juoksevat tämän jälkeen innoissaan kouluun kun tämä päättyy 😁
Ap