Coronaa sairastavat / sairastamista epäilevät - vinkkejä ja vertaistukea
Positiivisen tuloksen saaneet. Mitä oireita teillä on? Miten voitte? Monesko sairastamispäivä menossa? Mistä on ollut apua vointiin?
Tautia epäilevät. Mitä oireita teillä?
Tehdään seurantaa, voidaan auttaa toisiamme.
Itselläni polttava tunne rinnassa ollut pitkään, kurkkukipua. Ollut myös vilunväristyksiä ja lihaskipuja. Ei kuumetta.
Koululaiset yskivät ja kurkkukipua, heillä mahakramppeja. Lasten koulussa ollut muutama todettu tartunta ja altistuksia. Olen pitänyt heitä kotona nyt tiistaista lähtien tuon yskimisen ym vuoksi.
Kommentit (13)
Jos tulee hengenahdistusta, niin ikkuna auki - raikas ilma tai kostea ilma - suihku päälle voi auttaa hengittämistä.
Nesteytys tärkeää kuumeessa.
Kuumetta ei välttämättä kannata laskea, että keho pystyy paremmin taistelemaan virusta vastaan.
C - vitamiinia!
Elintoimintojen seuranta miten nyt kotona pystyy.. lämpö, pulssi, verenpaine, happisaturaatio, orientaatio
Mulla on kurkku kipeä ja punoittava ja väsyttää. En tiedä onko korona vai muu flunssa.
Minulla on vain vilunväreitä, piti laittaa kaksi paitaa päällekäin. Päätäkin särkenyt vähän.
Lihassärkyä, päänsärkyä, kurkussa kaihertaa ja yskittää. Kuumetta 38. Soitin korona-neuvontanumeroon Jyväskylässä ja sanoivat, ettei mulla voi olla koronaa, kun en ole matkustellut tai tavannut ketään epidemia-alueelta tullutta... eli mysteeriksi jää onko korona. Hieman huolestuttaa astman takia.
Kurkku kipeä. Silmät kutisevat. Kun jouduin juoksemaan bussiin tuli hengenahdistusta ja sydämen tykytystä. Oireiden voimakkuus ja palautumisen hidas kesto yllätti. Oireet pahenee iltaa kohti. Olen ollut ulkomailla mutta en ns. epidemia-sivuilla.
Ensin kurkku kipeä. Sitten kova päänsärky, jota on pakko lääkitä niin että ainakin pieni kuume jää huomaamatta. Heikotti varsinkin päänsäryn alkuun. Nyt pari kertaa olen yskinyt mutta ei oikeastaan mitään keuhko-oiretta vielä. Heti päänsäryn alkuun oli raskas olo myös rinnassa.
Olen astmaatikko jo odotan huolissani, mitä 20 seuraavaa päivää tuovat tullessaan.
Tuskin pääsen testiin ilman kuumetta ja rajuja oireita.
Tapaan työssä suht paljon ihmisiä jotka liikkuu ympäriinsä ja matkustelee. Lisäksi lasten kavereiden kautta kytköksiä epidemia-alueelle hiihtolomareissuilta. Täysi mysteeri, keneltä on tullut mutta monta mahdollista ehdokasta.
Vierailija kirjoitti:
Minulla on vain vilunväreitä, piti laittaa kaksi paitaa päällekäin. Päätäkin särkenyt vähän.
Minullakin on vilunväreitä, jo eilen päivällä oli, samoin on vähän flunssaa ennakoiva olo silmien seudussa. Välillä nenä on vuotanut vähän, mutta varsinaista nuhaa ei ole. Eilen illalla ja tänään päivällä olen mitannut lämmön, ja saan aina vain normaalin tuloksen, vaikken ole ottanut särkylääkettä.
Kurkkukipua ja yskää ei ole yhtään onneksi.
Uskon että kehoni taistelee jotain tavallista flunssaa vastaan, ja on varmaan voittamassa sen. Aina välillä tällaisia lieviä ohimeneviä oireistoja tulee. Nyt vain tämän jatkuvan koronauutisoinnin takia edes vaivauduin etsimään kuumemittarin ja mittaamaan lämmön.
Blogini: https://ilouutinen.blogspot.fi/
Täällä ei taida olla montaakaan testattua sairastajaa.
Epäilys sairastumisesta ollut jo joulukuusta lähtien. Olen ollut tekemisissä ihmisten kanssa, jotka matkustelevat ja siivonnut näiden vessoja (olen siivooja).
KAIKKI oireet ollut. Tarkoitan ihan kaikki.
Keuhkokuume oli joulukuussa, lisäksi poskiontelo,- ja kurkunpään tulehdus. Korvatulehdusoireita (antibiooteilla tulehdukset paranivat). On ollut hengitysongelmia, kylmät kädet, kuuma ja punainen pää. Kuumeilua. Kuivaa yskää. Ripulia. Oksennustautia. Sairaaloista turvotusta. Lihaskipuja. Voimattomuutta.
En ole itse matkustellut, enkä (Suomen valtion mukaan) näin ollen voi olla sairas.
Hyvä juttu tässä on kuitenkin se, että työsuhteeni loppui tammikuussa, joten en persaukisena ainakaan levitä tätä eteenpäin.
En kyllä tiedä onko koronaa kun olo on muuten ihan normaali ja terve, mutta vatsa ollut sekaisin pari-kolme päivää, selkä oli vähän kipeä ja nälän tunnetta ei myöskään ole ollut näinä päivinä, kun vatsa on kuralla. Yleen mulla nälkä katoaa kun olen tulossa kipeeksi, vaikka normaalisti olen koko ajan nälkäinen. Ota tästä nyt sitten selvää. Olen vielä isossa ruokakaupassa töissä...
Vierailija kirjoitti:
Epäilys sairastumisesta ollut jo joulukuusta lähtien. Olen ollut tekemisissä ihmisten kanssa, jotka matkustelevat ja siivonnut näiden vessoja (olen siivooja).
KAIKKI oireet ollut. Tarkoitan ihan kaikki.Keuhkokuume oli joulukuussa, lisäksi poskiontelo,- ja kurkunpään tulehdus. Korvatulehdusoireita (antibiooteilla tulehdukset paranivat). On ollut hengitysongelmia, kylmät kädet, kuuma ja punainen pää. Kuumeilua. Kuivaa yskää. Ripulia. Oksennustautia. Sairaaloista turvotusta. Lihaskipuja. Voimattomuutta.
En ole itse matkustellut, enkä (Suomen valtion mukaan) näin ollen voi olla sairas.
Hyvä juttu tässä on kuitenkin se, että työsuhteeni loppui tammikuussa, joten en persaukisena ainakaan levitä tätä eteenpäin.
Kauheata! Voimia!
ei välttämättä ole ollenkaan oireita.