Miksi kukaan ei myönnä netissä olleensa joskus väärässä edes nimettömänä?
Moni julistaa jotain, mutta kun huomaa olleensa väärässä ei tunnusta sitä vaan lopettaa Asian ajattelemisen.
Kommentit (9)
Ainakaan minä en ole ollut koskaan väärässä.
Kun tunnustaa olleensa väärässä saa hyeenalauman niskaansa ilkkumaan joten parempi vaan liueta paikalta.
Täältä haetaan narsistista nautintoa. Kun päätyy umpikujaan niin ettei sitä nautintoa siinä keskustelussa enää voi saada niin täytyy vain hetimiten "astua umpikujasta sivuun toiselle kadulle" eli vaihtaa toiseen keskusteluun, koska:
1. Eihän narsistisesta nautinnosta kovin pitkiä taukoja voi pitää. Pakko saada sitä nopeasti, aina, lyhyin väliajoin.
2. Jos narsisti jäisi umpikujassa paikalleen pohtimaan että "hetkinen, miten minä tähän oikein päädyin?" niin hän joutuisi kyseenalaistamaan itsensä, oman ajattelunsa, omat tunteensa, omat valintansa. Sitä narsisti ei ikinä voi tehdä, ei ikinä. Hän ei kertakaikkiaan voi tehdä itsetutkiskelua, hän ei voi syventyä pohtimaan itseään, koska silloin hän saattaisi kohdata sen järkyttävän kivun sisällään jota hän on pakoillut tarhaikäisestä asti. Joten umpikujista täytyy poistua vauhdilla, ne täytyy unohtaa välittömästi, nopeasti täytyy löytää jotain uutta ajateltavaa aivoille, uusia nautinnonlähteitä.
--
Eli ei ongelma ole se ettei narsisti voi myöntää virheitään muille. Hän ei voi myöntää niitä edes itselleen. Hän ei saa tietää virheistään, hän ei voi sallia itselleen tietoisuutta virheistään, tietoisuutta siitä että hän ei ole täydellinen.
Mielipideasioissa ei ole oikeaa tai väärää.
Olen ollut kerran väärässä mutta en millään muista mitä se asia koski.
Olen joskus kokeillut tuota mutta vastapuoli alkoi vain vahingoniloisesti ilkkumaan ja lällättelemään, joten totesin että jatkossa parempi vain jatkaa vänkäämistä vaikka tietäisi olevansa väärässä.
Tunnustus: Minä ennustin kerran yhden julkkiksen loppuunpalavan vuoden kuluessa.Erehdyin.Hän teki sen muutaman kuukauden kuluttua.
Minä olen joka päivä väärässä. Tänäänkin olin varma, että täällä on älyllistä elämää. Miten väärässä olinkaan.
Myönsin kerran olleeni väärässä mutta huomasin äkkiä olleenikin väärässä
(P. Väyrynen)