Kihomadot
Olen syönyt useat pyrvinit ja vermoxit. Kaikkea olen yrittänyt. Siivonnut kädet verillä, pitänyt lyhyitä kynsiä, yrittänyt välttää käsillä syömistä, pitänyt hygieniasta erittäin hyvää huolta jne. Mietin että voisiko suolihuuhtelusta olla apua ihan itse suihkulla tehtynä. Ja kun kihomadothan on aikalailla umpilisäkkeen lähettyvillä niin saako niitä huuhdeltua sä niin pitkältä pois.
Kommentit (5)
Suolihuuhtelu huuhtelee vain peräsuolen eikä muutenkaan auta matoihin mitään. Sinut on ohjattava erikoissairaanhoitoon, siellä voidaan tutkia tilannetta tarkemmin ja valmistaa sinulle lääke, kun markkinoilla olevat eivät tehoa.
Vinkki: lopeta sokerinsyönti. Saavat siitä ravintonsa.
Ite oon miettinyt että jos ne madot on umpisuolessa niin eihän sinne mikään matolääke pääse eikä madot häviä?
Itse olen kärsinyt madoista vuosia. Matolääkkeet auttaa kyllä niin että oireet häviää muttei ihan kokonaan. Luulen että jotain jää aina ja sitten kun taas madot lisääntyy kunnolla niin oireet palaa. Madothan oireilee kuulemma vasta silloin kun matoja on paljon. Nyt taas oireetonta aikaa vermoxin jälkeen mutta ihan varmasti puolen vuoden päästä taas oireet palaa. Lapsesta saakka olen madoista kärsinyt ja nyt kohta nelikymppinen olen. Lapsena matoja ei häädetty koskaan kunnolla eli kuuria ei uusittu joten matoja oli paljon kun aikuisena niistä ekan kerran koitin eroon.
Itse käyn joka päivä suihkussa ja muutenkin pesen käsiä päivän mittaan usein. Kynnet aina lyhyet. Pesen sormuksetkin (vihki- ja kihla-) päivittäin. Meillä on aina siistiä ja siivoan usein. Pesen lattiatkin muutaman kerran viikossa ja imuroin lähes päivittäin. Pyykit pesen lähes kaikki 60 asteessa. Pyyhkeet ja lakanat joskus 95 asteessa. Käsipyyhkeitä vaihdan usein ja välillä on käytössä paperipyyhkeet vessassa. Vessan pesen usein ja ihan juoksevalla vedellä. Mitähän vielä? Jääkaappia siivoan jne.
Miehellä ei koskaan ole madot ainakaan oireilleet. Hänellä on poistettu umpisuoli. Matolääkkeet syönyt aina kun minäkin.
Lapsilla ollut pari kertaa vaan oireita. Hekin saaneet lääkkeet aina niin kuin koko perhe.
Joskus siivosin matosiivoukset aivan ylihysteerisenä. Heitin pois kaikki lelut mitä ei voinut vedellä pestä tai kestänyt pesukoneita, pessyt verhot ikkunoista. Tyhjentänyt lastenhuoneet ihan paljaaksi leluista ja kaikesta ja desinfioinut kaikki huonekalut. Ihan järjetöntä. Mistään ei apua pidemmässä juoksussa.
Mistä minä muka aina vaan saan uusintatartunnan? Aikuinen ihminen vielä. Ainut selitys on että ne madot ei koskaan lähde kokonaan pois. Lääke selvästi tehoaa kun oireet vähenee ja hetkeksi häipyy mutta johonkin niitä vaan jää eloon.
Valkosipulia reilusti ruokaan, sillä lähtee.
Sulla on joku tartunnan lähde josta saat ne aina uudestaan.