Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Eihän sikainfluenssassa ollut tällaisia eristystoimia?

Vierailija
24.02.2020 |

Oliko sikainfluenssa siis lievempi? En muista mitään tällaista vouhotusta ja eristystä silloin kun se levisi ympäri maapallon.

Kommentit (14)

Vierailija
1/14 |
24.02.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vouhotusta kyllä oli yhtälailla, mutta eristysasiasta en muista.

Vierailija
2/14 |
24.02.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Silloin oli kokeilurokotetta, koska tauti muhi pitkään ja hartaasti ennen kuin lähti leviämään. Tosin nyt kuolleisuus on 1% luokkaa, mikä viittaa siihen, että suurin osa sairastaa tämän taudin kuin kausi-influenssan ja tappava tauti on vain vanhuksille tai perussairaille. Ainakin Italiassa kuolleet olivat vanhoja ja sairaita, ei nuoria tai peräti lapsia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/14 |
24.02.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ehkä sikainfluenssaepidemiasta opittiin jotain? Kyllä siitä paljon vouhotettiin silloinkin, mutta tuo eristäminen on nyt koronaviruksen kanssa uutta sikainfluenssaepidemiaan verrattuna.

Vierailija
4/14 |
24.02.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oli lievempi. Kuolleisuus sairastuneita kohti oli sikainfluenssassa 0,1-0,5 % eli vakavuusasteikko 2, mutta Meksikossa tavattiin myös mahdollista mutaatiota, jossa kuolleisuus oli jopa 1-2% eli tasolla 4 tai  jopa yli 2% eli tasolla 5.

Convid-19 luokiteltaisiin influenssaa vastaavalla asteikolla vakavimpaan luokkaan 5, mutta sen taudinaiheuttamiskyky RO on vielä huomattavasti korkeampi eli se leviää tehokkaammin kuin influenssa. Näistä ei Suomessa jakseta tiedottaa, joten kaivan tietoa itse kansainvälisten organisaatioiden sivuilta.

Tässä kuitenkin epäluotettavampana pidettävä viittaus ihan vain Wikipediaan, joka kuitenkin antaa hyvän kuvan perusasiasta nimeltä Pandemian vakavuusasteikko ja sen avulla voi alkaa suhteuttamaan keräämäänsä tietoa.

https://fi.wikipedia.org/wiki/Pandemian_vakavuusasteikko

Vierailija
5/14 |
24.02.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siihen oli rokotus ja sittenhän se epidemia pysähtyikin.

Vierailija
6/14 |
24.02.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kun Ro on korkea, sitä ei meinata saada laantumaan millään, varsinkin kun kyseessä on uusi tauti ja ihmisillä ei ole vasta-aineita sitä vastaan. Suurin osa maapallon väestöstä voi jopa sairastua. Tästä syystä otaksutaan, että ongelmat ovat pidempiaikaisia. Saa nähdä noudattaako tauti vuodenaikakiertoa ja palaako ensi talvena.

Jos RO olisi vain tasoa 1,3 (kausiinfluenssan RO) niin se olisi helpommin hallittava. Tämä tarkoittaisi, että jokainen sairastunut tartuttaisi keskimäärin 1,3 uutta.  Mutta kun convid-19 RO ei ole näin matala!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/14 |
24.02.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sikainfluenssassa oli se eriävä tekijä, että se oli ihan oikeasti ihmisillä ja sen saattoi saada toisin kuin tämä idän ihme joka lähinnä kaataa yhdessä maakunnassa jossain päin maailman perssilmää millä ei tuon taivaallista väliä länsimaisille ihmisille. Sikainfluenssa kyllä levisi tehokkaasti mutta siitäkin vaan selvittiin.

Vierailija
8/14 |
24.02.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

up

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/14 |
24.02.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Näillä näppylöillä näyttää että covid-17 leviää, vaikka 7. ei ole sitä vielä sisäistänyt. Kurkista Italiaan. Hidastavia karanteeneja yritetään vain siksi, että kuolleisuus on korkeampi kuin sikainfluenssassa ja olisi hyödyllistä, jos tautia sairastettaisiin pidemmällä aikavälillä, jolloin tehohoitoa riittäisi vähän useammalle. Influenssaa vastaan saatiin rokotekin. Suurinta osaa viruksista vastaan ei ole rokotetta. Esim HIV:ä vastaan ei ole saatu rokotetta aikaiseksi. Tahdotko veikata, että onnistuuko rokotteen kehittäminen uutta coronaa vastaan, kun sehän ei ole influenssavirus vaan enemmän tyyppiä SARS?

Vierailija
10/14 |
24.02.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tää korona-virus näyttää, miten haavoittuvia eri yhteiskunnat ovat vakavan paikan tullen. Terveysjärjestelmät toimii vaan kun on normitila. Eli nyt yritetään estää kun muuten kuolee paljon väkeä kun ei ole esim tehohoitopaikkoja kuin murto-osalle.

Kukaan ei halua, että meille valkenee, miten suuressa turvallisuuskuplassa me eletään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/14 |
24.02.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei ehditty ennen kuin se pääsi leviämään. Jostakin syystä tämä jäi aluksi jumittamaan Wuhaniin.

Vierailija
12/14 |
24.02.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Silloin oli esim Tamiflu ja influenssarokotteista ja niiden kehityksestä kokemusta.

Nyt ei ole ja kokeillaan ebola ja aids -lääkkeiden yhdistelmiä jos auttais. Ei ole vielä löytynyt mitään varmaa tai edes jollain tavalla toimivaa.

Corona-virus on tosi hankala. Ja voi mutatoituessaan olla todella paha.

Eikä coronaan jää immuniteettia eli kiertää ja kiertää.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/14 |
24.02.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tamiflu oli jännä lääke. Kun sen nielaisi, niin oksensi muutaman minuutin päästä. Lääkäri sanoi, että joillekin se ei sovi ja silloin oksettaa ja ei kannata enää yrittää ottamista, kun oksentaa kuitenkin välittömästi. Muuten ei ollut oksettavaa oloa. Sikainfluenssasta kuitenkin selvittiin, vaikka oli se kova tauti.

Vierailija
14/14 |
24.02.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sikainfluenssassa aluksi eristettiin varmasti sairastuneita kotiin perheineen. Meillä yksi lapsista saitastui. Yksityisellä terveysasemalla piti käyttää maskeja. Saatiin tamiflu, poika kuului siis riskiryhmään. Ja oli tavallista perusinfluenssaa kammottavampi tauti kyllä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan yhdeksän kuusi