Persoonan voimakas kahtiajakautuneisuus!
Olen päälle 30-vuotias nainen ja teini-iästä alkaen persoonani on ollut vahvasti kahtiajakautunut ja mietin, mahtaako mulla olla kohtalotovereita? Haluan ja teen toisilleen vastakkaisia asioita ja identiteettini on mustavalkoinen, olen vahva persoona ja kuitenkin sisimmässäni todella herkkä. Ajaudun helposti riitoihin ja kuitenkaan en sitä haluaisi... Persoonani puolet ovat jatkuvassa ristiriidassa keskenään ja sitä on todella vaikea selittää, olen ikäänkuin kaksi eri ihmistä samassa paketissa. Sekamuotoinen persoonallisuus todettu ja muita mt-ongelmia. Kohtalotovereita, olisi kiva saada vertaistukea?
Kommentit (4)
Olen rauhallinen luonne, viihdyn itsekseni, tutkien ja miettien asioita. Mutta lisäksi minulla on 2 tyypin kaksisuuntainen mielialahäiriö.
Tunteeni ovat ajoittain voimakkaat ja suhtaudun asioihin intohimoisesti. Masennus ja alakuloisuus, joka on usein vahvasti läsnä 2 tyypillä ei erityisesti nouse esiin rauhallisista luonteenpiirteistäni.
Kaikilla ihmisillä on eri persoonia. He eivät vain yleensä ole niistä tietoisia.
Itselläni alkoi persoonien jakautuminen 12-13 vuotiaana murrosiässä, olin "kiltti" ja "tuhma" samaan aikaan ja herkkyydestäni ja ujoudesta huolimatta kiinnostivat mm. kauhuelokuvat, alkoholi, tupakka, pojat...Toisaalta olin sosiaalinen, toisaalta taas omasin paljon introvertteja piirteitä jotka ovat iän myötä korostuneet. Olin koulukiusattu 9 vuotta ja kavereita ei oikein ollut ja identiteettini on sekava, en oikein tiedä vieläkään kuka olen vaikka lähenen keski-ikää. Persoonassani on myös voimakasta mustavalkoisuutta ja omaan myös vahvat mielipiteet. Epäillään kaksisuuntaista mielialahäiriötä, ilmeisesti aika usein liittyy persoonallisuushäiriöön persoonan ns kahtiajakautuneisuus, puhumattakaan sivupersoonista jne (joita ei itselläni tosin ole)
Käy Facebookissa siellä on todella hyviä vertaistukiryhmiä.