Miksi ihmiset eivät osta oikean kokoisia vaatteita?
Tätä ihmettelen ja tätä näen myös paljon töissä. Milloin on aivan liian pieniä vaatteita (ei kehdata ostaa M-koon sijasta sitä L-kokoa?) tai sitten ihan liian suuria (nähdään itsensä isompana, kuin oikeasti onkaan?).
Kommentit (53)
Mitä väliä millaiset vaatteet on päällä?
Vierailija kirjoitti:
Oikean kokoisten löytäminen on aika mahdoton tehtävä.
Miten se on muka mahdotonta? Toki ymmärrän, että jos on esimerkiksi todella suuri rintavarustus, mutta muuten hoikahko, niin voi olla vaikeuksia löytää oikean kokoisia paitoja...
Mutta nämä mitä minä olen huomioinut ovat olleet ihan normaalikroppaisia naisia. Osa vähän ylipainoisia, mutta ei mitään huomattavan suuria rintoja tai reisiä esimerkiksi.
Ja ne ei näe itseään oikein, siten kuin muut näkee.
44 kokoisia paitoja pienempikin sopisi en saa puettua.
Siksi, että liian iso vaate tuntuu päällä paremmalta, kuin päällepäin juuri sopivalta näyttävä.
Näin omalla kohdalla.
Varmaan useimmat ostaa, mutta kun monen paino vaihtelee niin välillä vaate voi olla vähän turhan pienikin. Esim. itse turpoan enenn menkkojakin joka kuukausi noin 3 kg, ja kyllä silloin voi vähän tisseistä ja vatsalta vaatteet olla turhan niukan näköisiä.
No siksi että nykyinen L-koko on mielestäni useimmissa vaatteissa M-koko. Eli jos haluan tarpeeksi suuren pitäisi olla XL-koko (joka vastaisi L-kokoa) jota ei aina ole.
Täällä Tampereella on muutenkin aina koot 42-44 loppu kun täällä ei olla niin hoikkia.
Eli usein kaupoissa ei vain ole oikeita kokoja. Itse jätän silloin tietty ostamatta mutta eivät kaikki.
Ja aika moni malli vain näyttää tiukalta, pillifarkut ja kevytuntavatoppikset esim.
Kyllähän jokainen nyt tuntee, että on esimerkiksi liian pienet housut, kun väkivalloin on kiskottava ylös ja nappi ei mene kiinni, kuin täysiä vatsaa vedettäessä sisään ja makkarat asettuu siihen päälle ja on jatkuva tunne, että kohta se nappi posahtaa irti tai joku repeää...
Mä tykkään isoista ja väljistä vaatteista, ne on mukavia päällä. Kyllä mulle mahtuisi koko 38 mutta ostan yleensä 42-44, ja mahdollisimman väljiä kaapumalleja vielä.
Vierailija kirjoitti:
Siksi, että liian iso vaate tuntuu päällä paremmalta, kuin päällepäin juuri sopivalta näyttävä.
Näin omalla kohdalla.
Sama juttu. Mietin ensisijaisesti mukavuutta, en sitä miltä vaate näyttää jonkun randomin vastaantulijan silmään.
Itse ostan välillä väljiä vaatteita eli vähän omaa kokoani isompia, koska mukavuus. Jos ostan esimerkiksi juhlamekon, niin sen kyllä haluan istuvan kunnolla ja olevan oikeaa kokoa. Ikinä en osta liian nafteja vaatteita.
Mulla on taipumus ostaa liian isoja vaatteita, koska kehonkuvani on vääristynyt. Pahin pelkoni olisi tulla naureskelluksi liian pienen vaatteen takia, joten pelaan tässä jotenkin aivan erityisen varman päälle.
Juuri joulun alla vein sovituskoppiin s- ja m-kokoiset mekot, joista s istui paremmin. Kuitenkin, kun olin viemässä sitä isompaa takaisin paikalleen, jäin miettimään, että en kyllä kehtaa pukea mitään s-kokoista vaan ehdottomasti ostan sen m-kokoisen. Lopulta päädyin vaihtamaan sen m:nkin l:ään, ihan vain varmuuden vuoksi. Kotona sitten uudelleen sovittaessa totesin, etten voi käyttää koko mekkoa, koska se oli auttamatta liian suuri. Ja unohdin vieläpä palauttaa sen.
Tämän vuoksi ostan kaiken mieluiten netistä. Mittanauhan kanssa katson joka vaatteen kohdalta, että minkä otan. Sitten vain tilaan ja sovitan vasta kotona. Silmämääräinen arvio ei omalla kohdallani vaan toimi, alan heti epäröidä kun en luota arviointikykyyni.
Mä käyn usein outletissä ja kyllä sielä juuri nämä xs ja s on edustettuna enemmistönä, eli isommat koot myydään jo kaupoissa. Kumma kun niin moni "kehuskelee" olevansa pienikokoinen.
Jojoilen eikä mulla ole varaa ostaa jatkuvasti uusia vaatteita.
Lyhytraajaisena pullukkana hihat ja lahkeet jää pitkiksi, kun en halua ostaa pienempää (kireää) vaatetta.
Useimmiten se vaate on ostaessa ollut oikeankokoinen. Ihmiset lihovat. Aikuinen lihoo keskimäärin 0.1 - 1 kg vuodessa.
Vierailija kirjoitti:
Mä käyn usein outletissä ja kyllä sielä juuri nämä xs ja s on edustettuna enemmistönä, eli isommat koot myydään jo kaupoissa. Kumma kun niin moni "kehuskelee" olevansa pienikokoinen.
Selkeästi ei käydä samoissa paikoissa koska minä en koskaan löydä pieniä kokoja, vain L ja XL jäljellä. Yleensä just se S loppuu eka.
Pieniä kokoja on yleensä tarjolla vain teiniriepuliikkeissä. Aikuisten käyttämistä vaateliikkeistä niitä ei löydä. En halua ostaa valmiiksi nukkantunutta ja vinoon ommeltua vaatetta, joka ei kestä edes ensimmäistä pesua.
Oikean kokoisten löytäminen on aika mahdoton tehtävä.