Onko Loviisa hyvä paikka asua?
Kommentit (12)
Minä viihdyn oikein hyvin. Nuorelle ihmiselle voi talvella olla liian hiljainen.
Hyvä paikka asua. Lyhyt matka myös pääkaupunkiin, jos kaipaa vilskettä.
Säteilevän hyvä paikka olla. Tällä koirille kasvaa joskus kuusi jalkaa.
Vierailija kirjoitti:
Säteilevän hyvä paikka olla. Tällä koirille kasvaa joskus kuusi jalkaa.
Työpaikka olisi itse asiassa ydinvoiman parissa. 😁
AP
Kiva ja rauhallinen. Kaksikielinen. Hyvä paikka kasvattaa lapsia. Ihana kesäkaupunki. Merellinen. Nopeasti pääsee autolla halutessaan Helsinkiin tai Porvooseen. Sellainen paikka.
Vierailija kirjoitti:
Kiva ja rauhallinen. Kaksikielinen. Hyvä paikka kasvattaa lapsia. Ihana kesäkaupunki. Merellinen. Nopeasti pääsee autolla halutessaan Helsinkiin tai Porvooseen. Sellainen paikka.
Unohtui vielä mainita että asumisen suhteen edullinen.
Uimahallia ei ole ja bussivuoroja Helsinkiin on lakkautettu. Terveyskeskus auki 9-16. Tekojää ja -nurmi taitaa nykyään löytyä. Asukkaat hieman kuplassa asuvia taivaanrannan maalareita ja pikkupaikan hallinnointi joskus tuskastuttavan hankalaa. Keskusta on viihtyisä ja alakoululainen pääsee kouluun ja harrastuksiin helposti kävellen kun muistaa että jalankulkija on aina väistämisvelvollinen
Ydinvoimalan vierestä saa halvalla kesämökin.
Sisäänpäin lämpiävä. Jos et ole kaksikielinen tai suomenruotsalainen on palvelu nihkeää. Kaikki virastot ym siirretty Porvooseen. Asuin hetken ja totesin että ei ole mun paikka.
Upea helmi lähellä pk- seutua. Pikkukaupungin huonot puolet ei sillai häiritse, kun pääsee Stadiin viettämään vapaa-aikaa. Halpoja asuntoja meren äärellä, luontoa, koiraihmiselle mahtava ratkaisu käydä duunissa Stadissa ja asua Loviisassa. Terveyskeskus on hyvä, kaupat kalliita.
Kukkukivi näköalatorni ihana! Ja olen yhden kesän viettänyt Loviisassa, kaikki muuten ihanaa mutta ehkä rootsinkielinen porukka teki sellaisen fiiliksen, että ulkopuolelle jää. Tesjoki myös jotenkin ihana.
Eikö kukaan tätä lukeva asu Loviisassa?