Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Kiva kun ex on täällä, mutta stressaa silti

Vierailija
19.01.2020 |

Isä asuu kaukana ja tulee tänne meille noin kerran kuukaudessa muutamaksi päiväksi. Tilanne on mennyt tähän vuosien aikana, koska ex on hieman.. kyvytön hoitamaan asioitaan.

Hän on yli kolmekymppinen, opiskelee vielä ja asuu vähän missä sattuu. Töitä tekee milloin sattuu, hän on luovalla alalla. Hän ei jostain syystä saa asioita aikaiseksi vaan sählää joka suuntaan ja elää ihan omanlaistaan elämää.
Lapselle on parhaaksi että isä tulee tapaamaan häntä tänne, koska en suoraansanottuna luota isän kykyyn pitää huolta lapsesta. Isä on holtiton ja koheltaa. Hän ei siis käytä mitään päihteitä, mutta on epälooginen säheltäjä jonka jälkiä saa korjata. Mandariinin kuoret jää pöydälle, vessa jää vetämättä, ei pese käsiään paskalla käynnin jälkeen, tukkii ruoalla lavuaarin, sotkee, sotkee, sotkee.. Ei osaa laittaa ruokaa, hävittää jatkuvasti puhelimensa ja muut tavaransa. Eilen hän oli syönyt jotain pilaantunutta ruokaa (hän käy kaupassa ja ostaa ruokaa, jota sitten kuljettaa repussaan päiväkausia kun matkustelee siellä sun täällä. Hän sai siitä jonkinlaisen myrkytyksen ja oksensi vessassa pari kertaa. Vessa oli lattiaa myöten täynnä roiskeita, ei ollut siivonnut jälkiään.

Hän on hyväntahtoinen ja kiltti, mutta auttamattoman rasittava. Vuorokausirytmi sillä on sekaisin ja nytkin se nukkuu. Lapsi on onnellinen isästään ja mukavaa heillä onkin. Leikkivät ja touhuavat. Mun on vain oltava vahtina, muuten koko kämppä on hajalla.

Omaa asuntoa se ei saa hommattua, vaan asuu siellä sun täällä, en tiedä itsekään missä. Osaksi asuu vanhemmillaan kai. Hän sairastui muutama vuosi sitten psyykkisesti ja oli hoidossakin. Lääkitystä hän ei halua käyttää.

Miten tämän ratkaisisi etten tulisi hulluksi? Haluan tukea isän ja lapsen suhdetta, mutta tämä stressaa ihan älyttömästi.

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
19.01.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

WT-elämää

Vierailija
2/8 |
19.01.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mikä saa naiset antamaan persettä tuollaisille luusereille? En käsitä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
19.01.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuo kuulostaa minulta.

Ilen nainen ja lähivanhempi, lasten isä moittii minua juuri tuosta että esim roskat jää pöydille, valot varastoon, tavarat hukassa jne

Itsellä helpotti kun sain viimein keskittymishäiriöön diagnoosin ja lääkityksen yli kolmikymppisenä. Minulla ADD ja hahmotushäiriö

Vierailija
4/8 |
19.01.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lapsi kiittää myöhemmin

Vierailija
5/8 |
19.01.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

WT-elämää

Mikä tuossa mahtaa wt-elämää olla?

Vierailija
6/8 |
19.01.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olet tehnyt lapsen tämän miehen kanssa.

Koska on oletettavaa, että nämä kyseiset heikkoudet asioiden hoidossa olivat olemassa jo aikaisemmin kun olitte yhdessä, niin tältä osin saat ottaa vastuuta ja syytä myös itsellesi, kun olet hänen kanssaan lapsen kuitenkin tehnyt.

Asialle ei enää voi mitään ja luultavasti joudut ottamaan miehen sellaisena kun hän on niin kauan kun lapsi on tapaamisikäinen.

Mies ei ainakaan taikaiskusta eikä oikein kait muustakaan neuvomisesta muuksi muutu.

Yrittää tietysti voi, mutta jos miehellä on jokin häiriö, jota ei voi paljon parantaa niin ei voi sitten mitään.

Joka tapauksessa lapsella on oikeus tavata isäänsä ja isällä on siihen oikeus.

Sinä joudut sen tapaamisen sitten sumplimaan miten se toteutuu.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
19.01.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tyypillistä suomalaista "ansaitset tämän"-meininkiä. Mies SAIRASTUI psyykkisesti, sitä ennen hoiti asiansa. Eli minäkö olen syyllinen ja ansaitsen tämän?

Ap

Vierailija
8/8 |
19.01.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Näin on. Oma vika!