Mitä varata kotiin vatsataudin varalle?
Tuo ällötys vaivaa nyt kaikkialla, ja pelkään jo valmiiksi koska kosahtaa. Etenkin näin eronneena, kun sitä on sitten lasten kanssa ihan yksin. Varmaan kannattaisi siis jo valmiiksi hankkia kotiin hätätarpeita jos se iskee..
Kloritea
Muovihanskat
Jotain vatsatauti/ripulilääkkeitä? Vinkkejä?
Muuta?
Kommentit (18)
Mitää? Rauha nyt siellä. :D Meinaatko koko talon desinfioida kun lapset alkaa oksentaa? Kukaan ei pääse kauppaan?
Vierailija kirjoitti:
Mitää? Rauha nyt siellä. :D Meinaatko koko talon desinfioida kun lapset alkaa oksentaa? Kukaan ei pääse kauppaan?
En? Jos lapsi oksentaa vaikka lattialle niin onhan se kiva pestä siitä. Käsittääkseni klorite on ihan normaali pesuaine vatsataudin siivoamiseen?
No minkäs keijukaisen minä sinne kauppaan tai apteekkiin lähetän jos en itse pääse, kun oksennan ja ripuloin tai pieni lapsi? Ei kaikilla ole turvaverkkoja 🤷🏼♀️
Fernet Brancaa, Unicumia tai Gammel Danskia.
Vierailija kirjoitti:
Fernet Brancaa, Unicumia tai Gammel Danskia.
Kitkerää kuin tyä miähe kiveshiki, aah...
Mä itse oon aina varautunut siten, että on mehutiivistettä/mehuja kotona sekä ripulijuomajauhetta, se pelastaa taudin jälkeen. Mehujäitä on myös kiva imeskellä siinä vaiheessa kun mikään muu ei mene alas mutta oksennuksia ei juuri enää tule.
Tarvikkeista just ämpäreitä tarvitaan ja pyyhkeitä, lakanoita, peittoja mahdollisesti. Hanskoilla on kivempi siivota oksennus, mutta ei mikään klorite tai hanskat estä sinua sairastumista mikäli tauti on tullakseen.
ap, lisäksi myös roskapusseja ja kertakäyttöastioita. Niistä voit antaa sairaalle ruokaa ja kertakäyttökäsineille heittää roskiin astiat.
Roskapusseja, kätevin vuorata ämpäri sillä ja oksennella, pussia vaan solmuun ja vaihtoon tarpeen mukaan. Nestemäistä tai suussa sulavaa särkylääkettä siltä varalta että kuumettakin on ja kipua. Ehtii vaikuttaa paremmin kun yrittää ajoittaa lääkkeen oton ettei heti perään oksettaisi.
Nesteytysporetabletteja tai osmosaljauhetta tms. Ja mieluisia juomia reilusti.
muutama laatikko kaljaa ,kananmunia ja serranon perhe dvd boksi
Vierailija kirjoitti:
Roskapusseja, kätevin vuorata ämpäri sillä ja oksennella, pussia vaan solmuun ja vaihtoon tarpeen mukaan. Nestemäistä tai suussa sulavaa särkylääkettä siltä varalta että kuumettakin on ja kipua. Ehtii vaikuttaa paremmin kun yrittää ajoittaa lääkkeen oton ettei heti perään oksettaisi.
Nesteytysporetabletteja tai osmosaljauhetta tms. Ja mieluisia juomia reilusti.
Onkohan tässä selitys siihen, miksi ämpäreitä jonotetaan?
Pystyykö ihmiset oikeasti juomaan hiilihappojuomia oksennustaudissa? Olenko mä todella ainoa, jota ne oksettavat vielä enemmän.
Apteekista Imodium. Jaffaa jonka voi myöhemmin laimentaa viileällä vedellä, jäisiä mansikoita, suolan saantia varten ranskanperunoita joissa ei maistu liika rasva tai mikään sivumaku. Ehkä apteekissa on joku ravintoainevalmiste, jos ruoka ei maistu hyvin. Neutraalia valmisruokaa pakkaseen ja jääkaappiin, jos joku menee alas, ei mitään voimakkaan makuista - ellei yhtäkkiä tule tunne että haluat pizzaa kun tilanne on ohi. Laimennettavaa mehua, roskapusseja, sankoa, buranaa, vahva makeuttamaton maitohappobakteerivalmiste, pansuolapurkki (voi laittaa veteen vähän ja sekoittaa sekä juoda, että vesi imeytyy), hajusteeton pyykinpesuaine, käsisaippuaa. Imodiumia ei kannata ottaa alkuannosten jälkeen kauheasti, jos haluaa vatsan alkavan taas toimia joskus. Aikuiselle 2 alkuun, ehkä seuraavana päivänä 1(-2) jne, ellei pahempi tilanne. Jos yhden kerran ruokamyrkytys imodiumia ei kannata varmaan ottaa, että elimistö puhdistuu, mutta ulkomaisten mansikoiden syönnin jälkeen vatsaongelmiin voi ottaa imodiumia - että krampit menevät ohi.
Minkähänlainen on Ruskean Talon loppiaskattaus?
Maitohappobakteeritabletteja, hiilitabletteja, Osmosal (tai vastaava).
Limsaa, mehujuomaa. Helpolla vaivalla syötäviä ruokia ( purkkiruokaa eli säilykkeitä) ja tee pakastimeen kerta-annoksia vaikka lasagnea jne. Ja pakkaseen muutakin valmisruokaa kuten pinaattikeittoa jne
Juomia (mehu/Jaffa) , mehujäitä, gefilus-tuotteita, mehukeittoa, ruokaa muutamaksi päiväksi, jos itse sairastut, etkä pääse kauppaan.