Lasten ystävyyssuhteet
Puututteko lasten riitoihin jos ystävien kanssa tulee jotain? Entä ootteko yhteydessä ystävien vanhempiin jos riidat ei ratkee? Siis jos puhutaan alakouluikäsistä.
Kommentit (7)
Riippuu iästä, alakoulun ikähaarukka on laaja, mut sanotaanko että noin 10-vuotias osaa jo itse ottaa vastuuta ja hoitaa tilanteet, ei vanhempien tarvi puuttua.
Kerran olen laittanut luokkakaverin äidille viestiä kun nälviminen ei ottanut loppuakseen. Meni vartti ja likka oli ovella pyytämässä anteeksi. Ei niistä kavereiksi ole, mutta koulua on saatu käydä rauhassa.
Puutun jos riidat ei ratkea. Ei ole tarvinnut ottaa yhteyttä ystäven vanhempiin eivätkä he ole riitojen takia olleet yhteydessä meihin.
Vierailija kirjoitti:
Puutun jos riidat ei ratkea. Ei ole tarvinnut ottaa yhteyttä ystäven vanhempiin eivätkä he ole riitojen takia olleet yhteydessä meihin.
Mut jos koulussa on kiistaa niin miten siihen voi puuttua?
Puhun oman lapsen kanssa asiasta, muuten en puutu ellei sitten ole kyse jostain todella vakavasta. Kahdesti olen ottanut yhteyttä kavereiden vanhempiin, toisella kerralla oli kyse käsiksi käymisestä ja toisella nettikiusaamisesta (törkeä nimittely).