Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Miksi ihmiset asentavat koristeita ikkunoihin-, parvekkeelle- ja jopa puutarhaan?

Jul Tonde
11.12.2019 |

Varsinkin parvekkeelta ne eivät näy kuin ulkona oleville, ei niinkään asukkaalle itselleen sisälle. Samaten ulos pihapuihin- tai ikkunoihin laitettavat valot/kyntteliköt.
Ymmärrän vähän paremmin joulukuusen koristelun ja sisäkyntteliköt, että ne on omaksi iloksi sinne laitettu.

Haluaako ihmiset jotenkin näyttää miten hienosti- ja tyylikkäästi meillä osataan laittaa jouluvalot ja miten meillä on varaa ostaa niitä näin paljon. Nämä onkin paljon hienommat kuin teillä.
Ihme leveilyä taas tälläkin asialla.

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
11.12.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Johan on taas äärimmäistä ajattelua. Miksi pitää puutarhaa kun sekään ei näy sisälle?

Vierailija
2/10 |
11.12.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Liikkuuhan ihmiset ulkona vaikka on talvi. Tehdään lumitöitä, lapset leikkii pihalla, kuljetaan autolle jne.

Minulla ei ole omaa pihaa, mutta tykkään iltalenkillä ihailla toisten kauniita valaistuksia. Se luo tunnelmaa synkän kaamoksen keskelle.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
11.12.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen koristellut ison ikkunani valoin, ikkunatarroin ja jouluisin verhoin. Koko huone muuttui jotenkin jouluiseksi. Kaikki koristeet siis sisällä ja jo monta vuotta käytettyjä. Antaa minulle hyvää mieltä ja muuttaa arjen juhlaksi.

Vierailija
4/10 |
11.12.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Juteltiin sukulaismummelin kanssa ulkona palavista lyhdyistä, harmittelin kun meillä ei oikein voi niitä polttaa, että näkyisivät sisältäkin katsoen. Mummeli oli sitä mieltä, että lyhtyjä poltetaan jotta ohikulkijat näkisivät, ja meillä ne näkyy tielle kyllä. Että joidenkin mielestä ne on juuri muita varten, eikä itseä. En näe siinä kyllä oikein mitään mieltä. 

Vierailija
5/10 |
11.12.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

No minusta on ainakin kiva, kun tämän synkän pimeyden keskellä on nättejä valoja.

Eli suurkiitos teille, joilla on mahdollisuus piristää meitä muitakin koristevaloilla! Minun puolestani voitte pitää niitä koko pimeän ajan, ei ainoastaan joulun tienoilla.

Vierailija
6/10 |
11.12.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niin laitan minäkin. Ja totta kai päällimmäinen syy on leveillä, eiku...

Meille ainakin näkyy sisään takapihan pensaissa olevat valot ja lyhdyt todella kauniisti. Toisella puolella pihaa niistä nauttivat peurat, ketut ja muut metsän kaverit. Jouluksi laitan jätkänkynttilän palamaan tai vähintään ulkotulia.

Etupihalta löytyy tosi iso kukkaruukku, jossa on kanervaa, lamosalalia ja sypressi. Ja taas niitä valoja, sellaisia TODELLA TYYLIKKÄITÄ! Lisäksi tosi iso tallilyhty, sellainen vanhanaikainen ja ovesta havukranssi. Pitää olla, jotta naapurit ja kaikki ohikulkijat näkevät. Ne varmaankin käyvät ovesta katsomassa nimen, jotta saavat kertoa eteen päin meidän pihasta!

Ollaan varmaan pian jossain Gloria-lehden kannessa komeilemassa ja haastattelijoita ja paparazzeja, ja, ja, tulee...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
11.12.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täällä maalla on ihan normaalia että kaikki puut ja pensaat sekä ulkorakennukset on kiedottu jouluvaloihin.

Vierailija
8/10 |
11.12.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Juuri nyt ihailen olkkarin lattiaan saakka olevista ikkunoista kaunista talvista näkyä...tuijat ja pikkukuuset valaistuina.

Luminen puutarha..siitä vaan tulee hyvä mieli.

Pyydän anteeksi aloittajalta, että nautin muidenkin valaistuista pihoista.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
11.12.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pidän niitä ulkona ihan itseäni varten. Kun käyn ulkona niin näen ne. Lisäksi ne näkyvät ikkunasta.

Vierailija
10/10 |
11.12.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miesten harrastushan se on. Miehet virittelevät valoja ja koristelevat ikkunoita ja kotia, mitä siivoukselta ja leipomiselta kerkeävät.