Miksi ULOSOTOSSA olevat aina itkevät ja valittavat? Eikö sen pitäisi olla selvää, että velka on maksettava?
En ymmärrä tuota ulosotossa olevien säälinhakuista valitusta siitä kuinka kauheaa on, kun lainaan saatu raha pitää jossain vaiheessa palauttaa takaisin.
Luulisi että teillä sitä rahaa on eniten, kun on varaa hölmöillä sillä ja hoitaa takaisinmaksukin kalleimman kautta.
Ehkä joku talousajokorttipakko pitää saada tähän maahan...
Kommentit (9)
Huom. jotkut valittavat ja itkevät, suurin osa ei valita, vaan ottaa vaikka selkärangastaan rahat maksuun.
Ulosottoonkin on niin monta tietä.
Minä olen tämän syksyn aikana laittanut silppuriin vanhoja yritystoiminnan papereita. Siellä on Instrum Justitian papereita mukana, siis tapauksia joissa IJ on yritykselle karhunnut velallisilta. Kyllä ne karua luettavaa ovat. Pahimmillaan satasten kuukausierässä MUUTAMA euro lyhentää lainan pääomaa. Ja meidän velallisilla kyseessä alunperin pienet summat.
Olen sitä mieltä, että Suomeen pitää äkkiä saada oikeudenmukainen perintälaki.
Koska ulosottoon joutuu nykyään aivan liian moni moninkertaisine perintäkuluineen ja valtion lafka provikkapalkkaisinen uonaisineen vielä kiristävät ruuveja, jotta saisivat Lisää särvintä leipänsä päälle jo moneen kertaan ahdinkoon ajetuilta kansalaisilta! Siksi! Toimeentulo on miljoonalla ihmisellä alle köyhyysrajan ja pikavippifirmat tarjoaa ulospääsyä monelle äkkiä moninkertaisine korkoineen, kun Kela ja valtio ei anna tarpeellista toimeentuloa kaikille työttömiksi tai eläkkeellä oleville! SIKSI!
Ei ole oikein ahdinkoon ajettuja ahdistaa valtion taholta vielä lisää villeine lisämaksuineen, kun on ensin päästetty nämä taskulaatikkoperintäfirmat keräämään tyhjästä maksimaaliset tuotot ei mistään muusta kuin lisäahdingon tuottamisesta köyhille kansalaisille!
Töitä halukkaille, ei ilmaistöitä! Kunnollinen perusturva myös, jos on estynyt saamasta töitä tai on ns ikääntynyt - ikärasismin maassa! Nöyryyttävä systeemi ajaa ihmiset hakemaan muita ratkaisuja, juin anelemaan valtion apuja, joita mielivaltaisia päätöksiä tehtailevat tätöset sitten hylkäilee tai ihan automaatti tekee virheitä.
En ole itse ollut ulosotossa, joen en voi puhua ns. omasa kokemuksestani. En tienny, että kaikki ulosotossa olevat itkevät. Sen sijaan tiedän, että on ihmisiä, jotka ovat ajauunee ja päätyneet ulosottoon tahtomattaan, mutta ämä voi olla tieysti täysin käsittämätöntä ja mahdotona ymmärtää, ellei omaa lainkaan kokemusta saati myötätuntoa heitä kohtaan, joiden yritystoiminta moninkerroin hankaloitui esimerkiksi 90-luvun laman seurauksena ja jolloin lainojen korot nousivat hyvin lyhyessä ajassa. - Osa "selvisi" ulosotolla mutta myös moni paremminkin menesynyt firma ajautui konkurssiin, selviämättä, josta seurasi myös maksettavaa yriystoimintaa taanneille läheisille. Mutta eihän näin ikinä pitäny koskaan käydä kun hekeä aiemmin lainaa oli saanu melkein jokainen joka oli siä tullu pyytämään. Eikä kukaan ole ikinä joutunut ulosoton asiakkaaksi siksi, että on joutunut onnettomuuden uhriksi tai ikuiseksi luultu parisuhde on yllättäen päättyny kun kumppani liukastui jäällä tai hirvihyppäsi sisään autoon tuulilasista ja pian sen jälkeen eloon jäänyt huomasi olevansa yksinhuoltaja.
Noiden korkeiden perintäkulujen tulisi jo itsessään olla yhtä hyvä pelote velan ottamiselle, kuin parkki-tai ylinopeus sakko.
Ongelma tässä on se, että ihmiset eivät ITSE ota selvää, kuinka kalliiksi se lainan ottaminen tulee, mutta jokainen tietää taatusti edes suuri piirtein paljonko rapsahtaa sakkoa, jos jätät esim.pysäköintikiekon käyttämättä tai ajat 100km/h 60km/h-alueella.
Lainan saaminen on liian helppoa, kun vielä on luottotiedot kunnossa ja suurin osa, joka on ulosotossa ollut osaa jatkossa pitää huolen taloudestaan. Raha-asioissa ei kannata luottaa keneenkään 100%.
Ei velkoja ole pakko maksaa, ne vanhenevat kyllä. Itsellä menee vielä pari vuotta niin 90000e velat menee vanhaksi.
Kukan sen ulosottoviraston kulut sitten maksaa, jos eivät ne joiden takia moinen laitos pitää olla olemassa?
Mä olen saanut aina kaikki rahani ulosoton kautta. Se on velkojalle maksuton palvelu ja toimii hyvin.
Ja mikä parasta: Viivästyskorko on todella muhkea! :D
Ulosottovelallisia on Suomessa noin puoli miljoonaa, eli lähes joka kymmenes suomalainen vauvasta vaariin. Todellako he KAIKKI itkevät ja valittavat? Missä?
Samaa ihmetellyt, tienaa tonnin ja laittaa 2 menemään. Aika tyhmän kuvan antaa itsestään.