Jes! Vihreät haluavat poistaa kansainvälisten opiskelijoiden lukukausimaksut!
ttps://www.vihreat.fi/artikkeli/2019/11/kansainvalisten-opiskelijoiden-lukukau…
Näin sen kuuluu ollakkin! Suomen on oltava yhdenvertainen maa kaikille opiskelijoille!
Kommentit (33)
Miksi Britannia saa rahoittaa yliopistojaan ja korkeakoulujaan muiden maiden lukukausimaksuilla?
Vihreät pois vallankahvasta ennenkuin maa on konkurssissa.
Suomalaisille opiskelijoille huudetaan, kuinka pitää valmistua nopeammin ja nopeammin, mutta miten se onnistuu, kun kohta eivät suomalaiset mahdu kursseille aikataulun mukaisesti, kun ne ovat täynnä ulkkiksia? Ja kyllähän se tiedetään, että ketkä opiskelijat siellä priorisoidaan korkealle ja ketkä potkitaan ekana ulos kurssilta, jos kurssille ei mahdu.
Suomi on varmaan ainoa maa, jossa omat opiskelijat ovat sorrettuja omassa maassaan.
Sopii hyvin vihreiden ideologiaan, jonka mukaan Suomi on koko maailman sosiaalitoimisto. Nyt siis tavoite on tarjota jälleen koko maailmalle ilmainen yliopistokoulutus.
Muuten, onko yliopistoilla siis kuitenkin ongelmia käyttää kaikki budjettirahansa koska ulkomaisten opiskelijoiden lukukausimaksuille ei ole tarvetta? Oletin että koulutusleikkaukset olivat paha paha paha.
Kenen asiaa Vihreät ajavat? Ei ainakaan suomalaisten.. onko Putin sotkeutunut puolueeseen jotenkin?
Onko noi vihreät jonkun vieraan vallan palveluksessa? Tuntuu, kuin yrittäisivät kaataa Suomen kaikin tavoin.
Vierailija kirjoitti:
Suomalaiset nettoveronmaksajat maksavat koko muun maailman koulutuksen? Onko typerämpää kuultu.
Persujen kouluttamattomuus tuo säästöjä.
Ehdotan vihreille ylimääräistä solidaarisuusveroprosenttia, niin voivat sielunsa kyllyydestä osallistua tähän muun maailman elättämiseen.
Taikasuola auttaa persujen haavoihin.
Mitä veikkaatte?
Kaatuuko tämä ääliöhallitus ennen seur. eduskuntavaaleja?
Ne rällästää niin kuin niillä olisi rahasampo.
Mä veikkaan, että kaatuu.
Ja häpeän syvästi, että olen aikanani äänestänyt demareita ja Vihreitä.
Vierailija kirjoitti:
Onko noi vihreät jonkun vieraan vallan palveluksessa? Tuntuu, kuin yrittäisivät kaataa Suomen kaikin tavoin.
Ehkä niille on vaan tehty lobotomia.
Vihreät ajavat herransa Putinin etua.
Ja p*perittomille ilmainen terveydenhuolto! Suomi maksaa!
Aina ihmetellyt miksi koulutuksella ei voi tehdä bisnestä ja houkuttelevan alan.
Paljon järkevämpäähän se olisi.
Vai pitäisikö Suomen ja suomalaisten lähteä sille tielle että kun köyhillä ulkomailla ei ole varaa ostaa autoja niin me maksetaan Uudessakaupungissa valmistetut Mersut ja lähetetään ne ilmaiseksi Afrikkaan.
Mitäs te persut sitten olette mieltä, pitääkö suomalaisilta opiskelijoilta periä maailmalla maksimaaliset lukukausimaksut kun ovat pahoja ULKOMAALAISIA SOSIAALITURVATURISTEJA?
Vierailija kirjoitti:
Mitäs te persut sitten olette mieltä, pitääkö suomalaisilta opiskelijoilta periä maailmalla maksimaaliset lukukausimaksut kun ovat pahoja ULKOMAALAISIA SOSIAALITURVATURISTEJA?
eiköhän rikkaiten lapsilla ole riittävästi rahaa, jos haluavat mennä muualle opiskelemaan johonkin eliitti yliopistoon.
Tajuaako ne mikä ryntäys Aasiasta tulee sen jälkeen? Suomalaiset opiskelijat ei mahdu enää luentosaleihin.
Suomalaiset nettoveronmaksajat maksavat koko muun maailman koulutuksen? Onko typerämpää kuultu.