Pitkä parisuhde ja miehen läsnäolo aiheuttaa negatiivisia tunteita
Olemme olleet yhdessä kakarasta lähtien- keski-ikäinen pari. Mies on ihan normaali ihminen, ei käytä päihteitä liikaa, urheilee ja on monien mielestä aika hottis tapaus. Mutta itseäni on yht´äkkiä jostain syystä alkanut ärsyttää koko mies. Tätä on nyt jatkunut jonkun aikaa ja mieskin vaistoaa "inhoni" ja kyselee, mikä minua vaivaa. Yhteinen aika ei kiinnosta, tuntuu vaivaannuttamalta yrittää jotain romanttista väkisin, kun ei yhtään kiinnosta. Suudelmatkin on väkisin väännettyjä. Kaikki mitä mies tekee, tekee mielestäni väärin ja hänen tekonsa ärsyttää. Pidän häntä vähän tyhmänä.
Meneekö nämä tunteet ohi? Nyt on kaikkea stressin poikasta ilmassa. Lapset itsenäistyvät, eikä heitä näy juuri kotona. Menetin itselleni tärkeän asian vuosi sitten, joka edelleen ahdistaa, ja syytän siitä osaltaan miestäni. Tiedostan että nämä saattavat vaikuttaa tunteisiini, mutta palautuuko tilanne koskaan normaaliksi vai enteileekö tämä avioeroa.
Kommentit (19)
Parisuhteessa tunteet aaltoilevat, joten tunne tuskin on pysyvä. Joskus tulee sellaisia kausia, että toinen jostain syystä ärsyttää. Harvoin on oikeasti kyse siitä toisesta ihmisestä, vaan omista jutuista.
Meillä on samaa ja johtuu ihan tasan tarkkaan siitä, että mies vaati/kiristi tekemään jotain, minkä takia jouduin luopumaan suurimmasta unelmastani. Vuosia myöhemmin tuli tilaisuus korjata asia, vaikka ei se enää sama asia olekaan, ja ei edelleenkään tue tai kannusta, vaikka tämä on ollut tuhota koko parisuhteen. Mies suoraan sanottuna inhottaa, vaikka kaikki on muuten oikein hyvin ja on hyvä mies, joku päivä varmaan saan tarpeekseni ja lähden, vaikka kyse onkin vain "pikku jutusta" ja siitä, että "ylireagoin".
Olet ihan normaali suomalainen nainen.
Eroa enteilee, kun toinen alkaa ärsyttää.
Olisivatko vaihdevuosien hormonaaliset muutokset alkaneet? Jos kerran mikään ulkopuolella ei ole muuttunut, on syyn oltava sisällä.
Ei palaudu paremmaksi. Kun toinen alkaa tuntumaan tyhmältä ja ärsyttävältä niin silloin haluaa viettää aikaa erillään. Suhde eriytyy ja vieraannutaan toisistaan. Väkisin ei tunteitaan pysty muuttamaan ja mitä enemmän pistät tunteillesi hanttiin, sen pahemmaksi tilanne muuttuu.
Ehkä vaistoaa, että oot fiksumpi ja korkeammalla, ja kateellinen.
Joskus kielii siitä että on vihainen/katkera toiselle ilman että sitä oikein edes tiedostaa.
Ei ole reilua miestä kohtaan, että kohtelet häntä kuin p*skaa ja et suostuisi eroamaan, joten nyt vaan eri teille. Älä jää roikkumaan suhteeseen.
Vierailija kirjoitti:
Meillä on samaa ja johtuu ihan tasan tarkkaan siitä, että mies vaati/kiristi tekemään jotain, minkä takia jouduin luopumaan suurimmasta unelmastani. Vuosia myöhemmin tuli tilaisuus korjata asia, vaikka ei se enää sama asia olekaan, ja ei edelleenkään tue tai kannusta, vaikka tämä on ollut tuhota koko parisuhteen. Mies suoraan sanottuna inhottaa, vaikka kaikki on muuten oikein hyvin ja on hyvä mies, joku päivä varmaan saan tarpeekseni ja lähden, vaikka kyse onkin vain "pikku jutusta" ja siitä, että "ylireagoin".
Jos sopii kysyä, niin miksi alapeukut? Kyse siis miehen mielestä pikku jutuista ja ylireagoinneista ja juurikin siksi en ole uskaltanut lähteä kun pelkään että koko lähipiiri hylkäisi kun menen jättämään niin täydellisen hyvän miehen "ilman mitään syytä".
Eipä ole ihme, että avioerot ovat yleisiä, jos ärsyyntyminen on syy erota. Itse olen naimisissa aivan ihanan miehen mielestä, mutta välillä on ollut kausia, jolloin kaikki hänessä on ärsyttävää.
Vierailija kirjoitti:
Eipä ole ihme, että avioerot ovat yleisiä, jos ärsyyntyminen on syy erota. Itse olen naimisissa aivan ihanan miehen mielestä, mutta välillä on ollut kausia, jolloin kaikki hänessä on ärsyttävää.
Kuinka pitkiä tuollaiset kaudet ovat? Terv. viisi vuotta vitutusta takana...
Kunnollinen hottis ei kelpaa.
Mitä toivoa meillä tavismulkuilla onkaan?
Voit vaikuttaa tunteisiisi sekä ajatustesi että tekojesi kautta, jos haluat. Myös välimatka voisi tehdä hyvää, esim puoli vuotta työn vuoksi eri maissa tai eri paikkakunnilla, jos jomman kumman työ sen mahdollistaa.
Ei sen kummempaa...rakkauden liekki sammunut. Eroa pukkaa.
Kohdistat omat ongelmasi mieheen. Hän voi kyllästyä siihen ja jos kerran on kunnollinen hottis niin voi löytää jonkun 10-15 v nuoremman naisen, joka arvostaa häntä. (Jos kerran miehessä ei ole todellisuudessa vikaa). Sinä olisit eron jälkeen ehkä kuukauden iloinen, kun luulisit päässeesi ongelmistasi miehen myötä eroon, kunnes tajuaisit että ongelmat oli koko ajan pääsi sisällä, mutta miestä ei enää kiinnosta.
Täysin samat fiilikset, tosin ne johtuu suurimmaksi osaksi siitä ettei mieheni puhu mitään. Hän on mielellään omissa oloissa. Viihtyy paremmin esim autotallissa alkoholia nauttien. Yli 20 vuotta yhdessä ja nyt vasta tajuan etten tunne tuota ihmistä lainkaan. Hän on niin sulkeutunut. Naama aina peruslukemilla, kaikki ilo kadonnut koko perheestä. Oma elämä.tässä hukkaan menee eli kai sitä vaan pitäisi rohkaistua ja lähteä :(
Ihan normaalia - ei ihmistä ole tarkoitettu katselemaan samaa naamaa koko elämäänsä. Yhteiset lapset on pian saatu maailmalle ja on uuden elämänvaiheen aika.
Mulla enteilee aina eroa, mutta toki ihmiset on erilaisia ja sinulla voi olla kyse jostain muusta.