Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Lakimiestä paikalla?

Vierailija
08.10.2019 |

Aviopuolisoni pyörittää osakeyhtiötä. Minulla on vahva epäilys, että pyörittämiseen liittyy myös lainvastaista toimintaa. Voinko itse joutua ongelmiin olemalla hänen puoliso. Olenko velvollinen kertomaan viranomaisille epäilyistä?Ahdistava tilanne kaiken kaikkiaan....

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
08.10.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Et ole eikä kannata kertoa, jos et ole varma. Sinä et joudu vastuuseen, ellet ole yrityksessä mukana. Jos epäilet verovilppiä, voit tietysti kutsua verotarkastajat .

Vierailija
2/5 |
08.10.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ensinnäkin varoitus, että en ole lakimies, vaan vasta oikeustieteen opiskelija (kolmas vuosi menossa). Saatan siis olla väärässä joissakin asioissa (kuten kuka tahansa, joka neuvoo nimettömällä foorumilla).

Et voi joutua ongelmiin pelkästään olemalla hänen puolisonsa. Mitään yleistä ilmoitusvelvollisuutta rikoksista ei myöskään ole, eli vaikka tietäisit puolisosi syyllistyneen rikokseen, sinun ei tarvitse ilmoittaa siitä kenellekään. Talousrikosten kohdalla myöskään tekeillä olevista rikoksista ei tarvitse ilmoittaa. Mitään rikosoikeudellisia ongelmia sinulle ei siis tule. Eri asia olisi, jos aktiivisesti avustaisit puolisoasi rikoksessa tai rikoksella hankitun omaisuuden kätkemisessä, mutta sellaisesta ei ilmeisestikään ole kyse.

Kuitenkin voit joutua taloudellisiin ongelmiin riippuen siitä, minkälaiset varallisuusoikeudelliset suhteet sinun ja puolisosi välillä on. Jos teillä esimerkiksi on yhteistä lainaa, joka voidaan periä kummaltakin, tai jos yhteistä omaisuuttanne (kuten kiinteistö tai asunto-osake) on miehen lainan vakuutena, miehen mahdollisesti tulevat talousvaikeudet voivat vaikuttaa sinuunkin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
08.10.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yleensä puoliso on hallituksen jäsenenä näissä, silloin parempi katsoa osakeyhtiön velvoitteita tarkempaan, mutta muutoin rikoslaissa on erikseen säädetty, ettei lähiomaista tuomita törkeiden rikosten ilmoittamattajättämisestä, tosin esimerkiksi petos ei kuulu niihin ylipäätään, sen sijaan takaisinsaanti voisi tulla kyseeseen rahavarojen perätyttämisessä velkojille,  mahdollisesti rahanpesu myös.

Vierailija
4/5 |
08.10.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Älä ota puolisolta rahaa vastaan. Voit syyllistyä rahanpesuun.

Vierailija
5/5 |
09.10.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ok, kiitos vastauksista. Helpottaa jo tuo tieto, ettei puolisolla ole ilmoitusvelvollisuutta jos epäilee rikollista toimintaa.

En kätke mitään, enkä ole aktiivinen toimija osakeyhtiössä. Olen hallituksen jäsen, enkä voi erota jos siihen tarvitaan eri ihminen kuin omistaja. Eroaminen hallituksesta johtaisi siihen, että minulle rakkaimmat ihmiset olisivat sitten kohteena. 

Aloitin jo uuden ketjun tästä aiheesta kun en löytänyt tätä aiemmin. 

Ap

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kuusi kuusi