Punaisen lihan syömisellä ei olekaan terveyshaittoja
Tuore kansainvälinen tutkimus kumoaa aiemmat tutkimustulokset, joiden mukaan punaisen lihan syöminen kasvattaa esimerkiksi sydäntautien ja syövän riskiä.
Aiempia tutkimuksia arvioivan selvityksen mukaan yhteys punaisen lihan ja terveyshaittojen välillä ei ole niin vahva kuin aiemmin on uskottu.
61 aiempaa tutkimusta läpi käyneet tutkijat toteavat, että lihan syönnin vähentämisen terveyshyödyt ovat hyvin pieniä, ja ne tulevat esiin vain silloin, kun tarkastellaan hyvin suuria ihmisjoukkoja.
Tutkijoiden mukaan yksilötason terveyshyötyjä punaisen lihan vähentämisestä onkin lähes mahdotonta havaita.
Kolme vuotta kestäneeseen tutkimukseen osallistui 14 tutkijaa seitsemässä eri maassa.
Lähteet
https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/ruoka/artikkeli-1.520462?fbclid=IwA…
https://annals.org/aim/fullarticle/2752320/red-processed-meat-consumpti…
Kommentit (5)
Ja eikös kasvissyöjillä ollut enemmän aivoverenvuotoja
Meta-analyysi tarkoittaa sellaista tutkimusta, josta saa sellaiset tulokset kuin tilaaja haluaa.
Vierailija kirjoitti:
Ja eikös kasvissyöjillä ollut enemmän aivoverenvuotoja
https://www.hs.fi/tiede/art-2000006228818.html
Niin tai näin niin kuolema korjaa kuitenkin. Ruokavalion valinnalla toki voi vaikuttaa siihen miten se henki lähtee, mutta näyttäisi olevan suo siellä ja vetelä täällä. Ja tässäkin jutussa korostui EHKÄ, eli ei edes tiedetä onko terveellistä vai haitallista. Että näin ne tieteelliset faktat vaan muuttuu vuosien saatossa.
Punaisen lihan syömisellä on paljonkin terveyshaittoja sille eläimelle.