Yritän vähentää juomistani
Huh, pitkään aikaan selvä perjantai, olo on väsynyt ja ihan puhki. Ennen olin siemaillut jo yhden viinipullon tässä vaiheessa ja virtaa riitti pitkälle iltaan. Nyt olen tylsä keski-ikäinen väsynyt nainen, joka ei jaksa mitään. Jatkan kyllä tätä linjaa ja varmasti alkoholittoman elämän edut tulevat esille pidemmän päälle. Tänään vaan heikko hetki, huono tapa, josta vaikeaa päästä irti.
Kommentit (13)
Kiitos. Ymmärrän kyllä, että on itse asialle tehtävä muutos. Alku on vaan hankalaa, niin kaipaisi sitä yhtä lasia viiniä nytkin.
T.ap
Kun tiedät, mitä pakenet juomiseen, voit onnistua. Tietty tehtävä syillekin jotakin.
Hyvä. Tääl kohtalotoveri.
Kun tänään ei ota alkosta virtaa niin huomenna on sitä aitoa virtaa olossa.
Eilen join ja muistikin meni. Nyt on ihan pakko lopettaa.
Vierailija kirjoitti:
Kun tiedät, mitä pakenet juomiseen, voit onnistua. Tietty tehtävä syillekin jotakin.
Ei aina tarvi paeta, se on kliseiden äiti. Hiprakassa on yksinkertaisesti vain kivaa. Et sä pakene suklaata syömälläkään mitään. Se vain yksinkertaisesti on hyvää.
Mahtavaa! Muista, että tukea ja apua on saatavilla, jos sellaista haluaa! Kunpa äitinikin tekisi saman päätöksen.
T. Alkoholistin aikuinen tytär
Minultakin paljon tsemppiä ap:lle. Samassa sarjassa painitaan, niin ja onneksi kesä ja terassit on ohi.
Hienoa, te lopettajat / vähentäjät! Itsellä sama takana, nyt mennyt jo useampi vuosi tipatonta. Kyllä kannatti! :) Säästyy terveys ja rahat, ei iske morkkis eikä väsytä viikonloppuna tai alkuviikolla. Vinkkinä sellainen, että on helpompaa lopettaa yksi vakiintunut tapa, jos tilalle on jotain muuta mukavaa tekemistä. Tsemiä!
Jos ei alkoholiton ilta tunnukaan kivalta niin seuraavana aamuna on tyytyväinen.
Mä heräsin aamulla klo. 6.30 ja mies oli jo keittänyt kahvit, nyt se sinkosi suihkuun ja pursuaa energiaa, koska toinen päivä ja ensimmäinen lauantai kuukausiin, kun se EI ole krapulassa. Mahtavaa! 👍💗
Mut ainakin tekee onnelliseksi. Oli niin ihana nukkuakin kun joku ei könyä jurrissa yöllä viereen vaan tuhisee nätisti siinä.
Mä olen kanssa vähentänyt ja reilusti. Mulla auttoi, kun ryhdyin juoksemaan koiran kanssa. Helppohan se on viedä koira ulos vaikka tölkki kädessä ja raahautua vaan eteenpäin, mutta koitapa juosta matkaa darrassa. Olen jo ihan koukussa siihen hommaan. Alku aina hankala, viikossa jo helpotti.
Hienoa! Muistakaa,että jos vähentäminen ei onnistu, on selkeämpää lopettaa kokonaan,ainakin joksikin aikaa. Moni yrittää vähentää ja hallita,mutta alkoholin mielitekojen takia kuitenkaan ei onnistu, mikä vain lisää epäonnistumisen tunnetta ja lisää ahdistusta. On siis viisasta,jos tunnustaa tässä vaiheessa vähentämisen vaikeuden eikä pyrikään siihen.
Lopettamalla kokonaan tulee itselle näkyväksi myös mahdollinen riippuvuus, jolloin on syytä jo hakea ulkopuolista kun apua.
Tsemppiä!
Eroon pääsy on kyllä helppoa, kun tajuaa mitä tekee.