Hajuvesistä? Mitkä on ns. mummotuoksuja?
Onko sellaisia olemassa?
Onko Estee Lauderin white linen ns mummotuoksu? Mietin sen ostamista mutta en ole varma. Olen 40v
Kommentit (17)
Vanderbiltiä on mummoilla ollut kyllä.
Ok, ehkä jätän kuitenkin nuo 80-luvun tuoksut kauppaan vaikka kyseisestä vuosikymmenestä pidänkin. Onko vinkata puhdasta saippuaista tuoksua, ei Cleanit.
Ap
Laventeli ja sitruunaruoho on aika mummo.
Chanel 5, isomummoni ja mummoni käyttivät sitä kun elivät. Se oli alkuperäinen Chanel 5 eli valkoisia huumaavia kukkia.
Nykyinen Chanel 5 on täyttä kuraa, sellainen pistävä kukkaesanssinen ja samalla tunkkainen.
Estee Lauderin White Linen on klassikkotuoksu, taitaa olla aika suosittu häätuoksukin vielä tänä päivänä.
Vierailija kirjoitti:
Ok, ehkä jätän kuitenkin nuo 80-luvun tuoksut kauppaan vaikka kyseisestä vuosikymmenestä pidänkin. Onko vinkata puhdasta saippuaista tuoksua, ei Cleanit.
Ap
No juurikin se Clean. Sieltä löytyy puhdas saippua.
Mummolle Chanel 5 ja isomummolle Tosca 4711
White linen on ihana, tulee äiti mieleen 80-luvulla. Voisin käyttää ja olen 35.
Anoppi käyttää Anais anaisia. Ihan karsea kasarituoksu.
en muista nimiä, oisko just joku chanel. sellanen tosi vahva, pistävä. sit mun mielest kukkaistuoksut kanssa... :D
itelläni on hypnose joka varmaan jonkun mielestä mummotuoksu, mut ite tykkään.
ite tykkään myös white myskistä, suorastaa rakastan, ja taas joidenki mielestä se voi olla mummotuoksu. :D mut must just sellanen tunkkanen, todella vahva tuoksu on mummotuoksu, niit on paljon mut en tiedä nimiä enkä osaa kuvailla sitä hajuakaan. :DD
Kamalaa kun pitää kysellä toisilta mikä on mummotuoksu, täällähän luetellaan kohta kaikki tuoksut litaniana.
Kun sen sijaan voisi vaan kysyä itseltään että mistä tuoksusta MINÄ pidän ja sillä siisti.
Jos tuoksu tuntuu "tukahduttavalta", kemialliselta tai oudolta, silloin se on vanhaa mallia. Jos tuoksu on hento makea "tuulahdus", silloin nuorekkaampi.
Mummomaista on miettiä, onko jokin mummomaista.