Saako tuohon joulun lapsi-keräykseen nykyään lahjoittaa "sukupuolineutraalit" paketit?
Ainakin vielä muutama vuosi sitten lahjat oli tarkasti määritelty mitä sai laittaa tytölle ja mitä pojalle. En haluaisi antaa mitään sukupuolitettuja lahjoja vaan neutraaleja lahjoja? Heittävätkö lahjani roskiin jos teen näin?
Kommentit (4)
Ei todellakaan oikea paikka tuollaiselle. Lahjan on tarkoitus ilahduttaa lasta.
Laita selkeästi paketti joko tytölle tai pojalle. Nuo ovat siinä suhteessa fiksumpia, että heillä ei ole mitään ping pang pong- seksuaaleja tai muunsukupuolisia taisteluhelikoptereita.
Villi arvaus: jos laitat pakettikorttiin ”6-8v muunsukupuolinen” niin kyllä ne sen paketin vähintäinkin avaa ja mietti kummallle sopii paremmin, tuskin ihan roskiin heittävät jos ei ole mitään mitä kumpikaan ’normi’ ei halua. Ehkä tarjoavat ’kuka haluaa’ ilman sitä lahjapakettia?
Mun mielestä myös, joulun lahja tuntemattomille ajatus on nimenomaan täysin ilahduttaa sitä lahjan saajaa, joka muuten saa ehkä jotain tylsiä yöpukuja ja pelkkää arkista käyttötavaraa.
Enkä myöskään ostaisi Seitan-kinkkua jos joku toivoo joulukinkkua. ”Opettamisen” paikka ei ole jouluaatto!
Älä tuputa omaa ajatusmaailmaasi sen köyhän lapsen kustannuksella. Se lapsi saa lahjan ehkä kerran vuodessa, jos hyvä tuuri käy. Tytöt kuitenkin tykkäävät 99% tyttöjen jutuista ja pojat poikien. Voi tulla lapselta itku jos muut saavat kivoja juttuja ja hän itse jotain sukupuolineutraaleja palikoita.