Koventuvatko suomalaisten asenteet työttömiä kohtaan tosiaan jatkuvasti?
Kun googlaa lauseen "asenteet työttömiä kohtaan koventuneet," näkee että sitä on toistettu ainakin vuodesta 1994 lähtien. Iskemiä löytyy tasaisesti 25 vuoden ajalta.
Onko tosiaan näin, että suomalaisia työttömiä vihataan vuosi vuodelta yhä enemmän ja enemmän, niin että luulisi jo polttouuneja rakennettavan, vai onko tuo sittenkin vain tyhjä lause, jota toistetaan vain koska se kuulostaa tärkeältä?
Kommentit (12)
Hyvä, jos kovenevat. Ei huvita maksaa maailman sairaimpia veroja, jotta osa porukasta voi elää tuilla leveämmin kuin me sillä mitä verojen jälkeen jää.
Sitten nämä lusmut vielä kehtaavat pilkata tyyliin että “Mees jo töihin siitä tienaamaan meille uutta pesutornia!”
Kyllä kovenevat. Sitä mukaa kun normojen perusturvallisuus horjuu niin asenteet työttömiä kohtaan kovenevat kuin viagralla avitettu kapinen lerssi. Koska ei uskalleta tunnustaa että maailma on fundamentaalisti rikki ja epäoikeudenmukainen; suurin osa työllisistä eivät ole niin ainutlaatuisen ihmeellisiä veronmaksajia kuin haluavat itselleen uskotella.
Montako kertaa olet muuttanut töiden perässä?
Vierailija kirjoitti:
Montako kertaa olet muuttanut töiden perässä?
Pari kertaa. Kahden asunnon loukku on päällä.
Suomalaisten asenteet kaikkia kohtaan kovenevat. Esimerkiksi vammaisten oikeudet kyseenalaistetaan, erilaisia ihmisiä pilkataan, rasismista on tullut salonkikelpoista jne. Kaikki tämä on samaa ilmiötä. Arvot kovenevat, kukin pärjätköön omillaan. Surullista.
Millä mittarilla asenteiden kovuutta mitataan? Ja jos 2019 sanotaan asenteiden koventuneen, niin ovatko ne koventuneet suhteessa 2018 asenteisiin vai 1998 asenteisiin?
Vierailija kirjoitti:
Suomalaisten asenteet kaikkia kohtaan kovenevat. Esimerkiksi vammaisten oikeudet kyseenalaistetaan, erilaisia ihmisiä pilkataan, rasismista on tullut salonkikelpoista jne. Kaikki tämä on samaa ilmiötä. Arvot kovenevat, kukin pärjätköön omillaan. Surullista.
Verrattuna mihin vuosikymmeneen? Kun samaa sanottiin myös 90- ja 2000-luvulla. Milloin oli se kulta-aika, jolloin kaikkien oikeudet tunnustettiin ja jokainen sai tukea?
Nyt sä porvari kauppiaan poika maksat mun elämän kun pilasit mun lapsuuden kiusaamalla. Nyt sä jännä perheen väkivaltainen runkku maksat mun elämän kun pieksit mua lapsuudessa porukalla.
Hähähä aint life crazy?
sosiologit ja sosionomit ja sosiaalityöntekijät eivät vihaa työttömiä
viha ei ole oikea termi
vaan halveksunta
Ennen pitkää marssitetaan, no kävelytetään, montun reunalle.
Tuo on vasemmiston ikiaikainen mantra, jossa ei ole sisältöä. En ole koskaan nähnyt asiasta minkäänlaisia haastattelututkimuksia, joilla väite voitaisiin todentaa. Vähän sama kuin aina väitetään tuloerojen kasvaneen ja köyhyyden lisääntyneen.
Ei, älä usko työttömiä trolleja.