Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Vauva heti omaan huoneeseen?

Vierailija
28.02.2008 |

Onko joku laittanut vauvan heti synnäriltä kotiuduttua omaan huoneeseen ilman, että ensin nukkuisi vanhempien makuuhuoneessa? Olen kuullut monen äidin toteavan omaan huoneeseen siirron jälkeen nukkuvansa itse paremmin, kun ei herää vauvan jokaiseen ähinään. Mietin siis, jos vauva alkaisi heti nukkumaan omassa huoneessaan, vanhempien makuuhuoneen lähisyydessä.

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
28.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

se toimii jos vauva ei herää kovin usein. Idea on se että äiti on niin herkällä että herää vaikka vauva vain kääntäisi kylkeä, eli ihan turhaan. Kun se alkaa karjua niin on aika nousta.



Meillä ei sitten toiminut koska heräsi syömään niin tiheästi, ja totesin että perhepeti paras koska saatoin syöttää ilman että herään kovinkaan perusteellisesti.



Kun heräsi enää kerran yössä, muutettiin taas omaan huoneeseen.

Vierailija
2/8 |
28.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

useita tunteja putkeen nukkuva vauva- näitä vain on varmaan aika harvassa. Meillä heräiltiin ½-2 tunnin välein enkä olisi millään jaksanut sillä tahdilla nousta ylös ja kävellä aina johonkin viereiseen huoneeseen. Vauva oli siis vieressä, pinnis ' sivuvaununa' .

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
28.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

korvatulpilla estin sen etten herännyt joka ähinään.

Vierailija
4/8 |
28.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset


Silloin nälkä voi jo olla niin kova ettei syöminen onnistu helposti. Lisäksi on tyhmää opettaa vauvalle että vain huutamalla keuhkojensa täydeltä saa tarpeensa tyydytetyksi.

Eikä se läheisyyskään olisi vauvalle pahaksi. Ihminen ei ole kala: ei ole lajille ominaista sysätä poikasta eroon emosta ja laumasta.

Vierailija:


Idea on se että äiti on niin herkällä että herää vaikka vauva vain kääntäisi kylkeä, eli ihan turhaan. Kun se alkaa karjua niin on aika nousta.

Vierailija
5/8 |
28.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei kannata kuitenkaan tehdä päätöksiä asiasta, ennen kuin vauva on maailmassa. Vauvat on erilaisia, ja äidit myös - itse kuvittelin nukuttavaani vauvaa omassa huoneessaan, mutta niin vain päädyimme perhepetiin.

Vierailija
6/8 |
28.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vauva on samassa huoneessa kanssani. Alussa etenkin oli tulpat että ne kovat örinät jne eivät häirinneet, mutta kuulin kuitenkin sen nälkämerkin.

Nykyään tää 4kk nukkuu aika hiljaa ja herään äherrykseen ennen itkua kun haluaa ruokaa. Vaihtelevasti oma sänky/minun vieressäni. Toiseen huoneeseen en olisi jaksanut juosta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
28.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Välillä oli kausia, jolloin pidin vauvan rattaissa, tai sitterissä, mutta muuten aina omassa huoneessa.

Toisen lapsen myötä omassa huoneessa nukuttaminen ei enää onnistu yhtä helposti, kuin sen ainokaisen kanssa, sillä keskellä yötä tahtoo sitten se vanhempikin lapsi herätä. Mutta siinä vaiheessa kannattaa laittaa vauva vaikka olkkariin nukkumaan.

Vierailija
8/8 |
28.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mukava kuulla monelaisia mielipiteitä. Lopullinen päätös sitten tietenkin, kun vauva maailmassa, mutta kiva kuulla kokemuksianne.



-AP

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kahdeksan yksi