Ihmisten surkeat kommunikointitaidot työelämässä
Omassa työpaikassa tulee katseltua sivusta ja ihmeteltyä tätä lähes päivittäin. Vaikka asian ottaisi puheeksi, mikään ei muutu.
- Oletetaan muiden osaavan lukea ajatuksia ja sitten ihmetellään ja kiukutellaan kun se ei menekään ihan niin
- Jos joku tekee jotain epätoivottua tai tekee asian x väärin, siitä ei sanota asianomaiselle suoraan. Sen sijaan purnataan yksin jossain nurkassa tai ohimennen märistään kollegalle, jolle asia ei edes kuulu.
- Toimintatapoja muutetaan lennosta eikä niistä ilmoiteta asianosaisille. Sitten taas itketään kun joku meni tekemään eri tavalla kuin olisi pitänyt.
- Yleensäkin koko organisaatiolla on vaikeuksia tiedottaa asioista oikeille henkilöille, jolloinka kaikki menee päin p:tä harva se päivä
- Ihmiset, jotka ovat vastuussa töiden jakamisesta ja ohjeistamisesta, antavat epämääräisiä ja ylimalkaisia ohjeita, joten tärkeää informaatiota jää usein välittämättä. Kun tämä johtaa väärin tehtyyn työhön tai jonkin tärkeän asian tekemättä jättämiseen, itketään ja syytetään sitä huonosti ohjeistettua työntekijää
- Toisinaan omaa tietoa ei edes haluta jakaa, mikä onkin sitten tiimityötä parhaimmillaan
Joskus sitä miettii että joku kommunikointikurssi olisi monille paikallaan