Miten säilyttää maltti volatiliteetin pyörteissä?
Osakekurssit sahaavat ja pääoma sulaa silmissä. Kuinka pysyä housuissaan?
Kommentit (7)
Minä ainakin pieren verta tällä hetkellä, rahoista hävinnyt yli 11.000€. Ja ei muuta kuin tahti tuntuu kiihtyvän. Alkaa kuumottamaan ihan kohtuullisesti.
On miltei mahdotonta olla antautumatta tunteiden vietäväksi. Köyhällä suurempi vaikeus, koska vähän pääomaa, jonka pitäisi saada tuottamaan enemmän.
Jos on satatuhatta kiinni niin prosenin lasku tekee tonnin. Promillen lasku tekee satasen.
Veikkaan että sinulle käy niin että sinnittelet jonkun ajan myymättä ja sitten osakkeiden ollessa kuopassa myyt pois ja nuoet haavasi ja päätät alkaa tekemään normaaleja töitä etkä kus*kkaan pörssiin päin.
Älä hätiköi. Jos siltä tuntuu niin otat rahat ulos ja sijoitat ne johonkin muuhun. Tai puolet pois ja puolet voi jättää.
Mua ei haittaa. Ostan lisää mitä halvalla saa. Kyllä se suunta sitten aikanaan muuttuu taas.
Aloitin juuri indeksisijoittamisen. Ihanaa paasta ostamaan heti laskusuhdanteen alussa!
Vierailija kirjoitti:
Älä hätiköi. Jos siltä tuntuu niin otat rahat ulos ja sijoitat ne johonkin muuhun. Tai puolet pois ja puolet voi jättää.
Mitä järkee? Silloinhan juuri kannattaa ostaa kun osakkeiden hinnat ovat alimmillaan, ja sen jälkeen odotella rauhassa. Myydä knnattaa vasta kun hinnat ovat mahdollisimman tapissa. Pitää vaan odotella rauhassa että hinnat laskee mahdollisimman alas ennen kuin ostaa. Jos tekee päinvastoin ja myy kaikki pois juuri silloin kun osakkeet ovat halvimmillaan ja ostaa vasta sitten kun ovat taas kalliita, toimii täysin järjettömästi. Silloin ei kyllä kannata ylipäätään sijoittaa osakkeisiin.
Älä tuijottele sitä salkkua jatkuvasti.