Planktonit ovat siirtyneet antroposeeniin. Se tarkoittaa että ihmisen toiminta vaikuttaa niihin enemmän kuin muut luonnonvoimat
Uusi tutkimus: Ilmastonmuutos ajaa merien planktonia kohti napa-alueita – kaikki kalat ja merieläimet eivät pysy muutoksessa mukana
Planktonit ovat siirtyneet antroposeeniin. Se tarkoittaa että ihmisen toiminta vaikuttaa niihin enemmän kuin muut luonnonvoimat.
Elämä on riippuvaista planktonista: kaikki planktonia syövät eivät sopeudu
Meriin on imeytynyt yli 93 prosenttia ihmiskunnan 1970-luvun jälkeen siihen syytämästä lisälämmöstä.
Planktonien siirtyminen voi tutkijoiden mukaan olla ennusmerkki siitä, miten merien lämpeneminen vaikuttaa merien ekosysteemeihin.
Hyvin monet merissä elävät kalat ja eläimet käyttävät planktonia ravintonaan, joten vaikutukset voivat ulottua kaloista valaisiin ja koko merten ekosysteemeihin.
Jotkut planktonia syövät eläimet saattavat pystyä seuraamaan planktonin liikkeitä kylmempiin vesiin, mutta tutkijoiden mukaan toiset eivät pysty sopeutumaan uusiin olosuhteisiin.
Lämpiävät meret vaarantavat jo ihmistenkin terveyden
Myös muutaman vuoden takaisessa luonnonsuojelujärjestö IUCN:n raportissa todetaan, että merten elämä etsiytyy kohti viileämpiä vesiä. Sen mukaan niin planktonit, meduusat, kalat kuin linnutkin ovat siirtyneet jopa kymmenen leveysastetta pohjoiseen viileiden vesien perässä.
Muutoksen vauhti on 1,5–5-kertainen verrattuna maalla tapahtuneeseen siirtymään.
Merien lämpeneminen ilmastonmuutoksen vuoksi levittää ihmisten ja eläinten joukkoon sairauksia enemmän kuin koskaan ennen.