Ilkka Kanervan on ristinsä kannettava sunnuntaina - hyvä rankaisu
Ilkka Kanerva kantaa ristiä Tuomas-messussa
Messun pitää ex-piispa Ilkka Kantola.
Turku
STT
Ulkoministeri Ilkka Kanerva (kok.) lukee Raamatun tekstiä ja kantaa ristiä Turun Mikaelin kirkon Tuomasmessussa pääsiäislauantaina. Tekstinlukijana toimii Kanervan lisäksi mallimammana tunnettu turkulainen yrittäjä Marjo Sjöroos.
Messun järjestää Suomen Liikemiesten Lähetysliitto, joka sopi esiintymisestä Kanervan kanssa tiettävästi jo vuodenvaihteessa. Asiasta kertoivat iltapäivälehdet.
Messussa on mukana muitakin poliitikkoja, sillä saarnan pitää Turun entinen piispa, kansanedustaja Ilkka Kantola (sd.).
Pääsiäisyön ylösnousemusmessu alkaa Mikaelin kirkossa lauantaina kello 22. Kirkkoon mahtuu enimmillään 1 800 sanankuulijaa.
Kommentit (2)
" Mutta Minä sanon teille: jokainen, joka katsoo naista himoiten häntä, on jo sydämessään tehnyt huorin hänen kanssansa."
" Mutta Minä sanon teille: jokainen, joka vihastuu veljeensä, on ansainnut oikeuden tuomion; ja joka sanoo veljelleen: ' Sinä tyhjänpäiväinen' , on ansainnut suuren neuvoston tuomion; ja joka sanoo: ' Sinä hullu' , on ansainnut helvetin tulen."
Mutta kun he yhä edelleen kysyivät Häneltä, ojensi Hän Itsensä ja sanoi heille: " Joka teistä on synnitön, se heittäköön häntä ensimmäisenä kivellä" .