Jos Suomessa olisi 7 rihterein maanjäristyksiä niin yksikään talo ei sitä kestäis
Tuho oisi järkyttävää, kaupunki toisensa jälkeen häviäisi. Ihmiset olisivat ihan irtipäästään.
Kommentit (10)
Irtipäästään? Suomennos olisi kiva ylläri.
Niin ja miksiköhän pitäisi olla toisin?
Vierailija kirjoitti:
Irtipäästään? Suomennos olisi kiva ylläri.
En ole ap, mutta veikkaan "out of their mind".
Jos Somaliassa olisi -35 asteen pakkanen, niin yksikään asukas ei sitä kestäis... Noh, näissä vertailuissahan ei ole mitään järkeä.
Ainoo vaan, että Suomessa on rakennettu ihan saatanasti savipellolle. Se tuskin järähtelis, korkeintaan vähän hyllyis.
No jos Suomessa olisi sellaisia maanjäristyksiä, niin olisi käytetty erilaista rakennustekniikkaa.
Vierailija kirjoitti:
Jos Somaliassa olisi -35 asteen pakkanen, niin yksikään asukas ei sitä kestäis... Noh, näissä vertailuissahan ei ole mitään järkeä.
Muistan uutisia Thaimaasta, kun yölämpötila oli pudonnut jonnekin +15 asteen hujakoille niin ihmisiä oli kuollut yön aikana siihen kylmyyteen jossain viidakossa.
Kuvitellaanpa Thaimaahan ja niiden lämpöön rakennettuihin majoihin jotain -20 pakkasta ja lunta, niin siinä ihmisiä kuolisi satoja tuhansia.
Mutta samapa se olisi täälläkin jos Helsingin rannikolle iskisi 10 metrinen tsunamiaalto.
Suomessa on ollut 5 rihterin maanjäristyksiä, eihän siinä ole kuin 2 astetta seiskaan.
duh ja jos bambumajalle tulis 40 asteen pakkanen niin putket ois jäässä eiku ei siellä oo ees putkia
Ei suomen taloja tietenkään ole rakennettu maanjäristyksen kestäviksi, kun ei täällä sellaisia ole.. se on ihan oma rakennustekniikkansa