Nyt on hyvät neuvot tarpeen
Lähdin miestä karkuun. Ilman rahaa, ilman mitään suunnitelmaa. Tulin ystävän tyhjälle asunnolle. Eli katto on pään päällä ja asioita pitäs nyt alkaa järjestää.
Ihan ekana, mistä ruokaa? Katoin netistä, että maanantaina täällä on eu ruuan jako mutta millä elän sinne saakka? Pelkällä vedellä?
Kuinka saan tavarani pois miehen luota, kun en uskalla sinne mennä?
Lähden kohta kattelemaan jos vaikka tyhjiä pulloja löytää. Sais muutaman euron.
Miten tästä eteen päin?!
Kommentit (17)
Kai sinulla on pankkitili. Millä olisit siellä miehen luona elänyt
Vierailija kirjoitti:
Kai sinulla on pankkitili. Millä olisit siellä miehen luona elänyt
Tili on, rahaa ei. Miehen luona olisin elänyt miehen ostamilla eväillä. Mieluummin kuitenkin hengissä ja nälässä kun pieksettynä kuoliaaksi :(
Ap
No yhteys poliisiin ja rikosilmoitus pahoinpitelystä. Lääkärissä käynti jos tarpeen. Poliisi auttaa tavaroiden hakemisessa.
Et selviä mitenkään.
Yritä ottaa yhteys johonkin lähimpään sukulaiseesi, joka voisi auttaa sinut alkuun!
Olet tosi avuttomassa tilassa.
Miksi et ole töissä, työ elättää ja antaa jokapäiväisen leivän.
Vaikutat tosi avuttomalta ihmiseltä. Mene sossuun pyytämään apua ja aloita kunnon elämä.
Menet töihin ja elätät itsesi niinkuin aikuisen ihmisen kuuluu. Hommaat asunnon ja maksat sen itse. Niin muutkin vastuulliset ihmiset tekevät.
Miksi päästit itsesi tuollaiseen tilaan?
Jokainen järkeväihminen, pitää tilillään pientä vararahastoa pahan päivän varalle.
Näyttää siltä että olet wt pahimmasta päästä.
Luuletko, että joku tältä palstalta laittaisi sun tilillesi apurahoja, ainakin siltä vaikuttaa?
Mene Kelalle tai kaupungin sosiaalitoimistoon.
Olet yksi niistä toivottomista tapauksista, jotka ovat aina kerjäämässä apua muilta, kun eivät itse osaa järkevästi hoitaa asioitaa.
Menikö rahat tupakkaan vai viinaan?
Sorry, mutta en enää jaksa osallistua teidän auttamiseen!
Soita Nollalinjaan ja saat apua tai tietoa, mitä tehdä nyt.
Onko nämä kommentit yhdeltä ja samalta ihmiseltä, vai mikä helvetti ihmisiä vaivaa?!
Ensinnäkin, mahtavaa että olet lähtenyt. Se on rohkea teko ja ihan varmasti tulet selviämään tästä. :)
Tuo nollalinja on hyvä paikka aloittaa. Soita sinne, he osaavat vastata kysymyksiisi ilman tällaista ivailua. Voimia tulevaan!
Soita paikalliseen sosiaalipäivystykseen. Sieltä sinut ohjataan turvakotiin ja saat vähän käteistä.
Ainakin ennen Helsingissä sai. Eli heillä on pieni rahasto aivan akuutteja hätätilanteita varten.
Ja tietysti rikosilmoitus. Poliisi voi tulla auttamaan sinua hakemaan tavarasi, jos et tosiaan uskalla muuten.
Kirkon diakoni työntekijä voisi ehkä auttaa.
No haloo, jos joku on täysin pennitön, tarkoittaa se sitä että ei ole jaksanut ilmoittautua työttömäksi/ottaa tarjottua työtä vastaan ja sossun rahatkin on juotu/narkattu/pelattu. Aika ryhdistäytyä.
Varmaan kirkosta saisit jotakin, selitä heille tilanne.
Pyydä poliisilta apua että saat tavarasi pois.