Äidit, kumman valitsisit - Osa-aikatyö vai kokoaikatyö?
Tekisitkö mieluummin osa-aikatyötä, jolloin aikaa perheelle jäisi enemmän vaiko kokoaikatyötä, jolloin tulot jonkin verran kasvaisivat? Minkä ikäisen lapsen olet vienyt täysipäiväiseen päivähoitoon ja miten sujui? Hyviä ja huonoja kokemuksia mielellään kuulisin.
Kommentit (2)
Kokoaikatyössä olen, lapsi oli vajaa 1,5-vuotias, kun meni pph:lle. Jäin työttömäksi lapsen syntyessä ja jotenkin oli turvallisempaa hakea kokoaikatyötä kuin alkaa heti vaatimaan osa-aikaisuutta tai muuten vaikuttamaan vaikealta. Työ osoittautui kivaksi ja lapsi pärjäsi hyvin hoitajalla, joten kokoaikaista ollaan tehty molemmat. Katsotaan, mikä on tilanne sitten, kun kohta syntyvän kuopuksen olisi aika mennä hoitoon.
Jos talous sallii, ehdottomasti osa-aikaiseen lähden kun töihin palaan. Lapset 8-10kk, 4 muksua.
Aiemmin oli kokopäivä työssä, aika raskasta koska fyysinen, kiireine kaksivuoro työ. Lapaet tuollon 5-1 lähtiisä, kaksi vuotta olin.